Ideą akcji jest zachęcenie zwiedzających do kontemplowania sztuki, do nieśpiesznego jej smakowania i samodzielnego, bez kompleksów, interpretowania, odkrywania historii, którą każdy obiekt ma do opowiedzenia.
W najbliższą sobotę, dokładnie w południe, będzie można wziąć udział w niecodziennej formie zwiedzania muzealnych ekspozycji. Uczestnicy akcji będą mogli przyjrzeć się 5 wybranym zabytkom i powoli je oglądając zastanowić się nad tym, co widzą, jakie emocje to w nich wywołuje. Jedyne co należy zrobić to przyjść z otwartym umysłem i chęcią przeżycia przygody.
- Podczas Dnia Wolnej Sztuki chcemy pokazać zwiedzającym, że każdy obiekt ma coś do powiedzenia. Wystarczy tylko w skupieniu się w niego wsłuchać, czyli wpatrzeć - mówi Zuzanna Stańska, organizatorka i pomysłodawczyni akcji. - W naszym codziennym życiu jesteśmy często zagonieni, nie mamy czasu na refleksję. Dzień Wolnej Sztuki ma być lekarstwem na ten pęd.
W akcji weźmie udział kilka białostockich placówek. Muzeum Podlaskie zaprasza do białostockiego Ratusza (obejrzeć można będzie m.in. obrazy Juliusza Kossaka i Olgi Boznańskiej), Muzeum Historycznego (udostępni m.in. XIX-wieczną figurę Hermesa) oraz Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego (do obejrzenia m.in. ceramika miśnieńska).
W akcji uczestniczyć będzie także Galeria Arsenał - w elektrowni można oglądać wystawę Obrzędy powszednie i odświętne, a w Arsenale przy ul. Mickiewicza - wystawy Rafała Dominika i Gizeli Mickiewicz. Z kolei w Galerii im. Sleńdzińskich miłośnicy sztuki obejrzą wybrane obrazy Ludomira Sleńdzińskiego, a w Muzeum Wojska - obrazy braci Kossaków.
Szczegóły:
Wystawy, wernisaże, wydarzenia artystyczne