Kultura i Rozrywka

Wróć

Bezpłatne zwiedzanie muzeów i galerii. W akcji biorą udział białostockie placówki

2017-04-20 17:00:30
W sobotę (22.04) odbędzie się kolejna odsłona akcji Dzień Wolnej Sztuki, dzięki której można poznać zasoby lokalnych muzeów i galerii. Biorą w niej udział także białostockie placówki.
Szczepan Skibicki/Muzeum Wojska w Białymstoku
Ideą akcji jest zachęcenie zwiedzających do kontemplowania sztuki, do nieśpiesznego jej smakowania i samodzielnego, bez kompleksów, interpretowania, odkrywania historii, którą każdy obiekt ma do opowiedzenia.

Wolne zwiedzanie

W najbliższą sobotę, dokładnie w południe, będzie można wziąć udział w niecodziennej formie zwiedzania muzealnych ekspozycji. Uczestnicy akcji będą mogli przyjrzeć się 5 wybranym dziełom i powoli je oglądając zastanowić się nad tym, co widzą, jakie emocje to w nich wywołuje. Przy każdej pracy będzie stała osoba zadająca uczestnikom Dnia Wolnej Sztuki pytania, motywująca ich do podjęcia refleksji i nabrania odwagi do samodzielnego szukania odpowiedzi. Jej celem będzie pokazanie, że obiekt muzealny może stać się źródłem inspiracji.

Takie wolne zwiedzanie ma kilka wymiarów - po pierwsze, pokazuje zwiedzającym, że wchodząc do muzeum nie trzeba zwiedzać go całego. Tak jak w ruchu slow food, chodzi o delektowanie się obiektem, inspirowanie się nim, a to wymaga czasu. Po drugie, jest ono wolne także pod względem intelektualnym - podczas akcji nie liczy się to, co mówią o obiekcie specjaliści. Liczy się to, co sami czujemy i myślimy oglądając go.

W akcji biorą udział także białostockie placówki: Galeria Arsenał, Muzeum Podlaskie, a dokładnie jeden z oddziałów - Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego oraz Muzeum Wojska.

Galeria Arsenał: powolne zwiedzanie w elektrowni

- Ile czasu spędzasz na oglądaniu jednego dzieła sztuki w muzeum? 8 sekund? Badania mówią, że taka jest średnia wśród zwiedzających. Czy Twoja wizyta w muzeum to tak naprawdę jeden wielki maraton, podczas którego chcesz zobaczyć wszystkie pokazywane na ekspozycjach obiekty? - pytają koordynatorzy akcji z Galerii Arsenał.

Muzea mają inspirować, a nie męczyć. W ciągu godziny przyjrzeć można się będzie pięciu wybranym obiektom z wystawy Made in Blue Republic w elektrowni. Zastanowić się będzie można, co dokładnie widzi każdy z nas. Jakie emocje wywołują w nas prace. Posłuchamy, co do nas mówią. Przed każdym dziełem będą stać nasi wolontariusze, którzy pomogą w wolnym oglądaniu sztuki. Później będzie można porozmawiać o wrażeniach.

Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego: białowieskie inspiracje

W tym roku Dzień Wolnej Sztuki w Muzeum Podlaskim odbędzie się w oddziale, w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego. Zostanie zaprezentowanych kilka najciekawszych obrazów znanych białostockich malarzy, powstałych w trakcie Ogólnopolskich Plenerów Białowieskich. Pokazane zostaną również archiwalne fotografie upamiętniające tamte wydarzenia. Obejrzeć można będzie obrazy: Pejzaż w czerwieni Mikołaja Wołkowyckiego, Przestrzeń XXXVI Konrada Jarockiego, Sowia dziupla Antoniego Szymaniuka i Pejzaż Aleksandra Welsa.

Muzeum Wojska: znaczki poczty obozowej

- Dzień Wolnej Sztuki traktujemy jako wyjątkową okazję do uwolnienia eksponatów, które na co dzień schowane są głęboko w magazynie zbiorów. W tym roku udostępniamy zwiedzającym obiekty niemal najmniejsze w muzealnej kolekcji, ale za to z niesamowitą historią - znaczki poczty obozowej Oflagu IIC w Woldenbergu - mówi Marcin Koziński, koordynator akcji w Muzeum Wojska.

Podczas wolnego zwiedzania będzie można obejrzeć m.in. znaczek poczty obozowej Rok olimpijski z 1944 r., znaczek poczty obozowej Generał Sikorski (wyd. żałobne) z 1943 r. i kartę pocztową jeńca Oflagu II C mjr Feliksa Chmielewskiego do rodziny z 1943 r.

Szczegóły: Dzień Wolnej Sztuki w Galerii Arsenał, Dzień Wolnej Sztuki, Dzień Wolnej Sztuki. Znaczki poczty obozowej oflagu Woldenberg II
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl