Zdrowie

Wróć

Bezpłatne wykłady, warsztaty i konkursy. 25 lat kliniki Kriobank

2014-12-05 00:00:00
Trwa akcja społeczna Oswoić niepłodność. Jak mówią specjaliści, choć w ostatnich latach nastąpił olbrzymi postęp medyczny, wzrosła skuteczność leczenia, dostępne są coraz nowsze i dokładniejsze urządzenia, nadal temat niepłodności jest tematem stygmatyzującym i wstydliwym.
freeimages.com
Każdego dnia w białostockich klinikach zdarzają się sytuacje, że pacjenci proszą, by na zaświadczeniu czy zwolnieniu dałoby się uniknąć stawiania pieczątki z napisem niepłodność.

Problem niepłodności dotyczy około 20 proc. społeczeństwa. Każdy z nas jednak zakłada, że jest tym szczęściarzem, u którego wszystko pójdzie jak z płatka – mówi prof. Waldemar Kuczyński. - O tym, czy jesteśmy płodni, możemy się przekonać dopiero wtedy, kiedy zaczynamy starać się o dziecko. My na tym spotkaniu chcemy powiedzieć, jak przygotować się do ciąży, a także kiedy zacząć szukać pomocy.

Czy jesteśmy płodni, nie wiemy, dopóki nie zaczniemy starań o dziecko. Wtedy często pojawiają się pierwsze problemy, pytania i wątpliwości. 6 grudnia odbędą się wykłady i spotkania dla tych, którzy dopiero zaczynają myśleć o dziecku (Pomyśl o dziecku. Teraz). Szczególnie zapraszane są na nie młodzi ludzie, którzy dopiero planują ciążę, już zaczęli się starać albo zaczynają się niepokoić, że nie wychodzi. Na tym spotkaniu dowiedzą się, jak przygotować się do ciąży od strony medycznej, jaką dietę stosować, by zwiększyć swoją płodność, a także kiedy zacząć szukać pomocy. Prof. Waldemar Kuczyński, jeden z najbardziej doświadczonych w Polsce lekarzy od niepłodności, opowie o rządowym programie i będzie udzielał bezpłatnych porad. Wykłady odbędą się Restauracji Kawelin przy ul. Legionowej 10 w Białymstoku. Początek godz. 11. Wszystkie wykłady i warsztaty są bezpłatne.

Równolegle podczas tego spotkania odbywać się będą warsztaty refleksologiczne (specjalistka od akupresury będzie uczyć jak znaleźć na stopach receptory różnych organów i jak je uciskać, żeby poprawić ich funkcję). Odbędzie się także spotkanie z psychologiem, który podpowie, jak można sobie pomóc i gdzie szukać pomocy, kiedy zaczyna się już tracić nadzieję. Wszystkie wykłady oraz warsztaty są bezpłatne i otwarte dla wszystkich chętnych osób.

Przypomnijmy, że od początku grudnia 2014 roku trwa konkurs Podziel się mocą. Skierowany on jest głównie do pacjentów, którzy mogą podzielić się swoimi wspomnieniami (listy, opowiadania, pamiętniki) Opowieść można przesłać mailem lub pocztą. Na autorów trzech najlepszych wspomnień czekają atrakcyjne nagrody finansowe, przewidziano również dziesięć wyróżnień książkowych. Regulamin konkursu – na stronie www.kriobank.pl
Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl