- Festiwal ruszył w 2002 r. i organizujemy go co dwa lata. W tym roku odbędzie się jego 8. edycja - mówi Wiesław Czołpiński, prorektor Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej w Warszawie. - Najważniejszą ideą imprezy jest spotkanie młodych ludzi, których sposobem na życie jest teatr lalek.
40 wydarzeń w 5 dni
Festiwal potrwa w dniach 21-25 czerwca. Spektakle będzie można obejrzeć w dwóch przestrzeniach - Białostockiego Teatru Lalek i Akademii Teatralnej. Nie zabraknie też wydarzeń plenerowych. Każdego dnia zaplanowano od 10 do 15 wydarzeń. Festiwal prezentuje dwa nurty - profesjonalny i szkolny.
W Festiwalu weźmie udział 11 szkół lalkarskich, zaprezentuje się też 10 teatrów w nurcie profesjonalnym. Przez 5 dni będzie można uczestniczyć w 40 wydarzeniach. Do Białegostoku przyjadą lalkarze m.in. z Ukrainy, Czech, Węgier, Niemiec, Łotwy, Litwy czy Japonii.
Imprezę zapowiada trailer zrealizowany przez Krzysztofa Kiziewicza, w którym wykorzystano grafiki Andrzeja Dworakowskiego.
W programie: spektakle kameralne i plenerowe
- Wszystkie pokazy łączy to, że w centrum jest lalka - w różnej postaci - zapowiada Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek.
W nurcie profesjonalnym będzie można obejrzeć wiele różnorodnych spektakli, niektóre po raz pierwszy zostaną pokazane w Polsce. Jednym z nich jest Blind holenderskiego Duda Paiva Company, który otworzy Festiwal 21 czerwca. Tego dnia w programie jest też m.in. Pastrana w reż. Marii Żynel Teatru Animacji w Poznaniu. 22 czerwca na widzów czeka oryginalna instalacja teatralna Love, don't stop grupy Room 459 z Kłajpedy. To intymna podróż widza przez teatralne scenki - co 7, 8 minut do pomieszczenia wpuszczana jest 1 osoba. Przy BTL-u będzie można obejrzeć plenerowy spektakl Hamlet or finding a skull Tulave Divadlo ze Słowacji. W programie jest też spektakl Dziady po Białoszewskim. W okolicy Ratusza swoje pace będą prezentować studenci z Charkowa.
23 czerwca będzie można obejrzeć m.in. spektakl Poli dégaine Compagnie La Pendue z Francji oraz Kukuryku na patyku. Natomiast 24 zaplanowano plener Bábkové divadlo w Koszycach - zabawną historię dla dzieci nawiązującą do folkloru słowackiego. Obejrzeć będzie można także monodram w wykonaniu Błażeja Piotrowskiego - Historia księcia H.. To historia aktora, który zmaga się z materią budowania postaci, inspirowana szekspirowskim Hamletem.
Na finał festiwalu, 25 czerwca, spektakl Siberia Figurentheater Wilde & Vogle z Lipska.
Każdego dnia w Akademii Teatralnej prezentowane będą prace studentów. W programie znajdą się też wystawy oraz konferencja naukowa.
Bezpłatne wejściówki do odbioru
Udział we wszystkich wydarzeniach organizowanych w ramach Festiwalu jest bezpłatny. Wstęp na spektakle możliwy jest za okazaniem wejściówki. Można je odbierać w kasie Białostockiego Teatru Lalek od soboty do środy (11-15 czerwca). Obowiązuje zasada, że jedna osoba może otrzymać maksymalnie 2 wejściówki na 3 spektakle. Wejście na spektakl z wejściówką będzie możliwe do 15 minut przed rozpoczęciem przedstawienia, później wejściówki tracą ważność. Godziny otwarcia kasy biletowej BTL: 11.06 - godz. 15.30-19.00, 12.06 - godz. 17.00-19.00, 13.06 - godz. 8.00-16.00, 14.06 - godz. 8.00-12.00, 15.06 - godz. 8.00-12.00.
Organizatorami Festiwalu są: Białostocki Teatr Lalek, Akademia Teatralna w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku i Białostockie Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy.
Program:
Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich