Jak wiemy ze Starego Testamentu, budowa Wieży Babel zakończyła się klęską. Ludzie, za swą pychę, zostali ukarani pomieszaniem języków, które trwa do dziś. Ludwik Zamenhof marzył o tym, by przywrócić ludzkości jeden wspólny język. Tak powstało esperanto.
Blisko 100 lat temu pewien człowiek też miał marzenie: chciał, by w centrum Białegostoku stanęła ogromna wieża - na wzór biblijnej Wieży Babel, na cześć Ludwika Zamenhofa. Projekt pomnika stworzył wybitny warszawski artysta Abraham Ostrzega. Miał to być potężny monument. Wmurowano nawet kamień węgielny pod jego budowę, w miejscu, gdzie dziś jest rondo przed Filharmonią Białostocką. I na tym wszystko się skończyło - wspaniały pomnik Zamenhofa i esperanta pozostał niespełnionym marzeniem. Symboliczna Wieża Babel została zrealizowana w Centrum im. Ludwika Zamenhofa - zbudowano ją z ok. 10 tys. klocków LEGO.
Uczestnicy warsztatów będą mogli bliżej poznać twórcę esperanto. W pierwszej części dowiedzą się, kim był Ludwik Zamenhof i dlaczego stworzył międzynarodowy język. Następnie obejrzą 2 repliki pomnika Abrahama Ostrzegi pt. Wieża Babel. Pierwszą wykonaną z gipsu przez artystkę Małgorzatę Niedzielko, a drugą wykonaną z klocków LEGO. Dowiedzą się również, czym jest pomnik i jakie ma cechy. Następnie zdobytą wiedzę wykorzystają twórczo w drugiej części warsztatów, podczas której - pracując w grupach - będą mieli za zadanie wybudowanie własnej wersji pomnika z klocków LEGO, dedykowanego Zamenhofowi.
Warsztaty są przeznaczone dla dzieci w wieku powyżej 7 lat, trwają 60 minut. Zapraszane są grupy zorganizowane do 25 osób. Konieczna jest rezerwacja zajęć, wstęp wolny.
Szczegóły na temat zapisów:
Białostocka Wieża Babel - bezpłatne warsztaty