Trialogi w Krynkach zaczął organizować mieszkający tu białoruski pisarz Sokrat Janowicz. Po jego śmierci idea cyklicznych spotkań nie została porzucona. Do Krynek - miasta, za którym jest już tylko polsko-białoruska granica - wciąż przyjeżdżają ci, którzy chcą dyskutować o Białorusi i białoruskości. W tym roku hasłem przewodnim jest pytanie: Czy Pan Bóg nie rozumie po białorusku?
Tegoroczne spotkanie otworzy w piątek wernisaż wystawy Pahanstva - zdjęć, jakie wykonał Andrei Liankevich. W sobotę na zainteresowanych czeka kilka bloków dyskusyjnych. Poświęcone będą trzem tematom: literaturze, kulturze oraz religii. Do udziału organizatorzy zaprosili znakomitych gości. Będą to m.in. jeden z najważniejszych pisarzy białoruskich Uładzimir Arlou, działacz opozycji Paviel Sieviaryniets, przewodniczący Związku Pisarzy Białoruskich Barys Piatrovich, twórca kultowej książki Wierszalin. Reportaż o końcu świata prof. Włodzimierz Pawluczuk czy założyciel skitu w Odrynkach archimandryta Gabriel.
Nie zabraknie też wydarzeń muzycznych. Bielaruskija dukhounyja s'pievy / Lekavyja Travy to projekt zespołu Re1ikt i Siarzhuka Douhushau. Michał Jacaszek i Port Mone z kolei wykonają Miniatury. Sztukę w tym roku reprezentować będzie Splatanie Marty Mariańskiej.
Trialog odbędzie się w dniach 26-27 sierpnia. Organizatorem jest Fundacja Villa Sokrates.
Program:
XVII Trialog w Krynkach