Galeria Arsenał organizuje oprowadzanie po wystawach również dla osób z niepełnosprawnością słuchu.
- Naszym celem jest rozwijanie zainteresowania sztuką i kulturą w środowisku osób niesłyszących. Realizujemy warsztaty i oprowadzania w Polskim Języku Migowym w najważniejszych instytucjach kultury. Tworzymy też bazę wiedzy na temat sztuki w PJM, tak aby niesłyszący mieli łatwy dostęp do zagadnień, które mogą być trudne i zawiłe w języku polskim (definicje słownikowe, specjalistyczna terminologia). Projekt daje szansę niesłyszącym (dzieciom, młodzieży, ale też dorosłym) na poszerzanie wiedzy i podniesienie kompetencji kulturowych. Wypełnia poważną lukę w materiałach edukacyjnych w PJM - piszą pomysłodawcy projektu Encyklopedia Sztuki w PJM, w ramach którego ma być realizowane oprowadzanie.
Encyklopedia została zainicjowana przez Zachętę - Narodową Galerię Sztuki w 2014 roku. W kolejnych latach była rozwijana z dotacji MKiDN we współpracy z różnymi instytucjami kultury: Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, Muzeum Śląskim w Katowicach oraz Artinfo.pl, pod patronatem Świata Ciszy. Od 2017 roku realizatorem Encyklopedii jest Fundacja Kultury bez Barier.
W Galerii Arsenał oprowadzanie organizowane jest po dwóch wystawach - Początek Huberta Czerepoka i Eliza Valentina Ruhry'ego. O ekspozycjach opowiadać będzie Daniel Kotowski.
Początek oprowadzania o godz. 12.00. Będzie ono tłumaczone na polski język migowy.
Szczegóły:
Oprowadzanie po wystawach w ramach projektu Encyklopedia Sztuki w PJM