Bezpłatne badania profilaktyczne raka głowy i szyi
Od 21 do 25 września na Podlasiu można będzie wykonać bezpłatne badania profilaktyczne realizowane w ramach III Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi Głośno i wyraźnie – zrozumieć i przeciwdziałać.
pixabay.com
Udział w akcji bierze ponad 40 placówek medycznych w całym kraju, w tym 2 z Białegostoku. Przedsięwzięcie ma na celu uświadomienie społeczeństwa, czym jest nowotwór i zwiększenie liczby wczesnych rozpoznań tej choroby.
Okazuje się, że rak głowy i szyi jest jednym z najczęściej występujących i zarazem najmniej znanych nowotworów. Dla porównania – choruje na niego dwa razy więcej osób niż na raka szyjki macicy. W 2012 roku na Podlasiu raka głowy i szyi zdiagnozowano u 350 osób (w całym kraju u około 11 tys. pacjentów).
- Nowotwory głowy i szyi, poza tym, że stanowią zagrożenie dla życia pacjenta, powodują utratę mowy, zaburzenia procesu komunikatywnego, deficyty w obszarze podstawowych zmysłów, zniekształcenia twarzy, a co za tym idzie – poczucie wykluczenia, ostracyzmu społecznego i znacznego utrudnienia życia – powiedział profesor Wojciech Golusiński, Prezes Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi, koordynującej działania III ETPNGiSz. – Szanse pacjenta na wyleczenie, ale też zminimalizowanie potencjalnych negatywnych skutków choroby są tym wyższe, im szybciej ją rozpoznamy - dodaje.
Kto najczęściej choruje na ten nowotwór? Na rozwój raka głowy i szyi ma wpływ m.in. alkohol, papierosy i wirus brodawczaka ludzkiego HPV. Najczęściej choroba występuje u osób w wieku 45-64 lat.
Objawami nowotworu głowy i szyi są: ból gardła, ból języka, nieleczone owrzodzenie jamy ustnej i/lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej, guzek w szyi, ból i trudności w przełykaniu, długo utrzymująca się chrypka, zatkany z jednej strony nos lub krwawienie z nosa.
Darmowe badanie będzie można wykonać:
- w dniach 21 i 22 września od godziny 9.00 do 14.00 w Poradni Kliniki Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku (przy ul. Waszyngtona 24A blok M);
-w dniu 23 września od godziny 9.00 do 13.00 w Poradni Białostockiego Centrum Onkologii (przy ul. Ogrodowej 12).
Nie obowiązują zapisy.
Badanie jest bezbolesne, polega na obserwacji narządów nosogardła, krtani oraz gardła dolnego za pomocą niewielkiej kamery umieszczonej na końcu światłowodu wprowadzanego przez otwór nosowy.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl