Zdrowie

Wróć

Bezpłatne badania poświęcone osteoporozie. Skorzystać może każdy – trzeba się zapisać

2018-08-23 13:32:41
Białostoczanie mają możliwość skorzystania z darmowych badań profilaktycznych poświęconych osteoporozie.
Fundacja NEUCA dla Zdrowia
Osteoporoza to choroba XXI wieku

Światowa Organizacja Zdrowia uznała osteoporozę za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Jak wynika z przeprowadzonych badań zmaga się z nią nawet co 10 osoba na świecie. Problemem jest to, że wielu chorych dowiaduje się o tym zbyt późno, przez co możliwości leczenia są w znacznej mierze ograniczone.

- Osteoporoza to choroba układu kostnego. Jej najgroźniejszymi następstwami są przede wszystkim pogorszenie się stanu tego układu, a także większa podatność do występowania złamań. To poważne zagrożenie, szczególnie dla osób starszych. W wielu przypadkach, złamania np. w obrębie nasady bliższej kości udowej sprawiają, że pacjenci nieodwracalnie tracą pełną sprawność funkcjonalną, a w skrajnych przypadkach są zmuszeni do długiej rekonwalescencji w łóżku i korzystania z pomocy osób trzecich – komentuje prof. Marek Żak, specjalista fizjoterapii, autor raportu Upadki osób starszych - przyczyny i następstwa.

Dlatego tak ważne jest wczesne rozpoznanie choroby. Wówczas można wdrożyć odpowiednie postępowanie lecznicze. Dlatego też Fundacja NEUCA dla Zdrowia rozpoczęła akcję bezpłatnych badań profilaktycznych. Podczas nich wykonywana jest densytometria, która umożliwia wykrycie osteoporozy we wczesnym stadium rozwoju. Badanie jest polecane szczególnie osobom po 40. roku życia, jeśli w rodzinie ktoś zmagał się z osteoporozą jak również wszystkim kobietom po 50. roku życia i mężczyznom po 55. roku życia.

Badanie jest darmowe i krótkie

Całe badanie jest krótkie, trwa zaledwie 7 minut. Wcześniej wykwalifikowany personel przeprowadza też wywiad z pacjentem. Po wszystkim wydawany jest wynik oraz wskazówki dotyczące profilaktyki osteoporozy.

- W profilaktyce osteoporozy najważniejsza jest wczesna diagnostyka i podejmowanie działań mających na celu zminimalizowanie ryzyka upadku i jego następstw. Bardzo ważne jest także prawidłowe odżywanie się, utrzymywanie odpowiedniej masy ciała, regularna prawidłowo dobrana i wykonywana aktywność fizyczna oraz wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie używek takich jak alkohol czy papierosy. Jeśli będziemy pamiętać o przedstawionych powyżej rekomendacjach i stosować się do zaleceń lekarzy, mamy dużą szansę na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia choroby bądź jej negatywnych skutków - dodaje prof. Marek Żak.

​Osteobus, w którym będą prowadzone badania będzie stacjonował w Białymstoku 29 sierpnia przy ulicy Radzymińskiej 14. Z badania mogą skorzystać wszyscy zainteresowani, jednak trzeba się wcześniej zapisać. Należy to zrobić na tydzień przed planowanym badaniem pod adresem, gdzie będzie ono przeprowadzane (w tym wypadku przy ul. Radzymińskiej 14).

Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania badania jest ciąża.

Więcej informacji: Bezpłatne badania kości w Białymstoku
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl