Bezpieczniejsze i z niepodległościowymi motywami. Można składać wnioski o nowe paszporty
Każdy, kto od tego tygodnia złoży wniosek o wydanie paszportu, otrzyma dokument według nowego wzoru - bezpieczniejszy i z niepodległościowymi motywami.
pixabay.com
Osoby, które wraz z początkiem listopada złożą wniosek o wydanie paszportu, mogą być pewne, że dostaną dokument zgodny z nowym wzorem. Będzie on bezpieczniejszy. Tzw. strona spersonalizowana zostanie wykonana w całości z poliwęglanu, co umożliwia zainstalowanie w niej chipa zawierającego dane dotyczące posiadacza. Strona będzie także łączyć się z książeczką za pomocą specjalnego zawiasu. Dzięki temu każda próba odłączenia jej od dokumentu nie umknie naszej uwadze. Jest to rozwiązanie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.
Poza tym na stronach nowego paszportu znajdą się motywy graficzne przedstawiające najważniejsze dla odzyskania niepodległości postacie, wydarzenia, miejsca i symbole. Część z nich została wybrana w drodze internetowego głosowania. Najwięcej głosów otrzymały: Kopiec Czynu Niepodległościowego Mogiła Mogił, Gabriel Narutowicz i Orzełek Legionowy. Ponadto w paszporcie pojawią się także grafiki przedstawiające Bitwę Warszawską, Order Virtuti Militari oraz twórców polskiej niepodległości, m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa i Gabriela Narutowicza. Wzór zmienia się po 12 latach.
Wszystko to nie oznacza jednak, że każdy musi złożyć wniosek o nowy dokument. Dotyczy to tych osób, których paszport traci ważność lub zdecydują się wyrobić go po raz pierwszy. Na przygotowanie paszportu trzeba czekać maksymalnie 30 dni od momentu złożenia właściwego wniosku. To, czy dokument jest już gotowy, można na bieżąco sprawdzać na stronie obywatel.gov.pl.
Centrum Personalizacji Dokumentów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wskazuje, że co roku wydawanych jest około 1,3-1,4 mln paszportów. W 2016 r. było to dokładnie 1 mln 334 tys. dokumentów, a w 2017 r. – 1 mln 452 tys. Natomiast tylko we wrześniu tego roku wydano 132 tys. paszportów.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl