Bezpieczna podróż. O czym warto pamiętać?
Lipiec i sierpień to dla wielu osób czas przemieszczania się. Nad morze, w góry, do babci. W bliższe podróże najczęściej wybieramy się samochodem, w dalsze – koleją. Co zrobić, żeby wszystko odbyło się bezpiecznie?
pixabay.com
Jadę autem. Co muszę zabrać?
Ci, którzy ruszają w podróż, powinni być do niej odpowiednio przygotowani.
Kiedy wybieramy się w trasę samochodem, musimy sprawdzić ważność aktualnego przeglądu i polisy ubezpieczeniowej. Obok trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy (z właściwą datą ważności), należy zabrać ze sobą komplet kamizelek odblaskowych. Dlaczego? Są one wymagane w niektórych europejskich krajach. W aucie warto też wozić oświadczenie na wypadek zdarzenia drogowego, także w wersji anglojęzycznej, szczególnie, gdy jedziemy za granicę.
Dobrze jest też mieć apteczkę, a w niej: rękawiczki ochronne, bandaże, kompresy, opaski opatrunkowe, plastry, płyn do odkażania, folię termoizolacyjną, maseczkę do sztucznego oddychania oraz nożyczki ratownicze. Przy czym trzeba sprawdzić ważność środków opatrunkowych. W podróży tym środkiem lokomocji przyda się także woda, która nie tylko ugasi pragnienie, ale okaże się pomocna też np. w przypadku awarii układu chłodzenia, wówczas można ją dolać do chłodnicy.
Bagaże i rowery muszą być zabezpieczone
Poza tym, jak wskazują eksperci z Instytutu Transportu Samochodowego, bagaż oraz luźne przedmioty powinny być dobrze zabezpieczone na czas przewożenia. Niezamocowane rzeczy podczas zderzenia przy prędkości 50 km/h stają się od 30 do 50 razy cięższe. Jeśli mamy na bagażniku rowery lub inne bagaże, to należy sprawdzić, czy są dobrze umocowane, a przy każdym postoju (np. na stacji benzynowej) trzeba kontrolować czy nic się nie poluzowało. Pamiętajmy, że możliwości ładunkowe dachu auta oraz bagażnika określono w ich instrukcjach użytkowania i bardzo często ograniczają nośność do 50 kg (np. 3-4 rowery). Jednocześnie w instrukcji montażu bagażnika warto sprawdzić, jaką prędkość maksymalną dopuszcza producent i jej nie przekraczać. Poza tym przewożone bagaże nie mogą zasłaniać świateł samochodu ani tablicy rejestracyjnej.
Dobrze jest też zadbać o odpowiednią temperaturę. Ma ona wpływ na sprawność motoryczną kierowcy. Optymalna temperatura w pojeździe to 20-22°C.
Ostrożność i ograniczone zaufanie
Natomiast jeżeli chodzi o zasady dotyczące kolei, to tu przede wszystkim warto zacząć od przyjścia na dworzec wystarczająco wcześnie. Lawirowanie między pociągami nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem. Poza tym nie wolno wychylać się przez okno w trakcie jazdy. Natomiast w stosunku do współpasażerów dobrze jest stosować zasadę ograniczonego zaufania. Nie przyjmujmy poczęstunku od nieznanych osób. W miarę możliwości nie podróżujmy też wieczorem i nocą, szczególnie samotnie. A jeżeli już - starajmy się nie zasypiać. Inna ważna reguła to zabieranie ze sobą tylko niezbędnych kwot pieniędzy. Gotówkę najlepiej trzymać w różnych dyskretnych miejscach. A na koniec to, co nie dla wszystkich jest oczywiste - papierosy powinny być palone wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, a niedopałki dokładnie gaszone.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl