Bezdomni nie pozostaną bez wsparcia. Instytucje pomocy działają
- Osoby bezdomne cały czas mogą korzystać z białostockich noclegowni.
- Jest żywność dla ubogich.
- Pracownicy instytucji pozarządowych przestrzegają zasad higienicznych w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Angelika Dorf
W czasie epidemii koronawirusa pomoc osobom bezdomnym jest udzielana cały czas. Żywność z banków żywności w Białymstoku jest dystrybuowana na bieżąco, ponadto osoby bezdomne mogą korzystać m.in. z ogrzewalni - zapewnił nas zastępca dyrektora MOPR w Białymstoku, Kazimierz Kuczek.
By uniknąć tracenia czasu na poszukiwania w internecie miejsc, do których możemy przewieźć osobę, która będzie potrzebowała pomocy, przedstawiamy informacje nt. funkcjonowania schronisk, ogrzewalni i noclegowni.
Noclegownia Caritas i Dialog
Noclegownie Caritas oraz Dialog przyjmują osoby w potrzebie, a pracownicy trzymają się wytycznych, takich jak dezynfekcja rąk oraz wychodzenie z placówki tylko w nagłych sprawach.
W Noclegowni Dialog dyżuruje 1 pracownik.
Z zakładu karnego też mogą korzystać
Noclegownia Stowarzyszenia Penitencjarnego PATRONAT przyjmuje osoby, które wcześniej miały uzgodniony pobyt przez wychowawcę zakładu karnego.
Pracownicy instytucji mają obowiązek dezynfekcji rąk oraz nie mogą wychodzić z placówki. Wyjątkiem jest bardzo pilna sprawa typu wyjście do pracy bądź wizyta u lekarza.
Obcokrajowcy w trudnej sytuacji również mogą się zgłosić
Osoby nowo przyjęte przywiezione przez służby przechodzą dezynfekcję, mierzenie temperatury i umieszczane są w izolatce. Natomiast osoby, które wróciły z zagranicy odsyłane są do sanepidu lub placówek medycznych - tak pracuje obecnie Stowarzyszenie Ku Dobrej Nadziei.
Pracownicy ośrodka przestrzegają wszystkich zasad higienicznych: dezynfekują ręce, ozonują obiekt, pilnują zakazu wstępu osobom nieupoważnionym (tylko personel), a do realizacji listy zakupów została wyznaczona tylko jedna osoba.
Brak miejsc na noclegowni Izby Wytrzeźwień
Osoby, które zostały przywiezione do izby wytrzeźwień mają mierzoną temperaturę. W placówce zalecono dezynfekcję rąk, klamek i pomieszczeń.
W środę (18.03) MOPR w Białymstoku zakomunikował o braku przyjęć.
Centrum Integracji Społecznej zawiesiło działalność
Placówka w Białymstoku, przy ul. Kolejowej 26 a oraz w Piątnicy, przy ul. Stawiskowskiej 10 - nie przyjmuje osób zgłaszających się do 25 marca.
Jeżeli nie mamy możliwości przewiezienia osoby w potrzebie do powyższych instytucji, należy zadzwonić do Straży Miejskiej, podając szczegółowe informacje na jej temat oraz o tym, gdzie się znajduje.
Angelika Dorf
24@bialystokonline.pl