Betonowy kajak jest konstruowany przy użyciu białostockiego kruszywa
Betonowy kajak jest nieszablonowym projektem, w którym zastosowano Certyd.
materiały prasowe
Poznańscy studenci konstruują betonowy kajak przy pomocy kruszywa Certyd, które produkuje Białostocka firma LSA. Koło Naukowe Studentów Budownictwa Politechniki Poznańskiej ma w planach wziąć udział w międzynarodowych regatach Betonkanorace. Tegoroczne zaplanowane są w dniach 27-29 maja w Arnhem w Holandii. W regatach startują studenci reprezentujący różne uczelnie techniczne z całej Europy. Dwuosobowe zespoły (męskie, żeńskie oraz mieszane) będą ścigać się na dystansach 50, 100 i 200 metrów.
Żacy z Poznania na kruszywo trafili przypadkiem, podczas największych w kraju targów budowlanych Budma 2016, gdzie szukali innowacyjnych materiałów do produkcji łodzi.
- Decydująca była lekkość kruszywa i jego ogromna wytrzymałość na ściskanie – mówi Krzysztof Łuczaj, prezes LSA, firmy produkującej Certyd. - W naszym zakładowym laboratorium sami również szukamy nowych zastosowań dla naszego kruszywa. Do tej pory wiemy o 26 sposobach jego wykorzystywania. Betonowy kajak będzie kolejnym. Teraz pracujemy nad mieszanką, którą z powodzeniem można będzie wykorzystać na budowę betonowych pasów startowych dla lotnisk wojskowych – dodaje Krzysztof Łuczaj.
Lekkość i wytrzymałość Certydu zadecydowała o tym, iż kruszywo zostało zastosowane w odbudowie, a także modernizacji sklepień zabytkowego zamku Tenczyn mieszczącego się w pobliżu Krakowa oraz XVII-wiecznych kamienic warszawskiej starówki.
Radosław Malinowski
radoslaw.malinowski@bialystokonline.pl