Będziemy mieli nowy urząd w Białymstoku. Nawet 30 dodatkowych miejsc pracy
W Białymstoku od następnego roku zacznie funkcjonować Okręgowy Urząd Miar. Będzie to pierwsza taka instytucja we wschodniej Polsce.
MN
Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym w piątek (29.06) przez minister przedsiębiorczości i technologii Jadwigę Emilewicz, od 1 stycznia 2019 r. w Białymstoku zacznie funkcjonować Okręgowy Urząd Miar. Nie będzie to całkowicie nowa jednostka, tylko obecnie działającemu Obwodowemu Urzędowi Miar w Białymstoku zostanie podniesiona ranga. Co ciekawe, będzie to pierwszy na tym poziomie urząd po prawej stronie Wisły.
Jakie to przyniesie zmiany? Przede wszystkim organizacyjne. Okręgowy Urząd Miar w Białymstoku obejmie swoim nadzorem placówki z północno-wschodniej Polski, które z obwodowych urzędów zostały przemianowane na zamiejscowe wydziały placówki w Białymstoku. Dotyczy to instytucji z Ełku czy Ostrołęki. Dodatkowo powstanie jeden nowy wydział zamiejscowy w Suwałkach. Pozwoli to zwiększyć stopień realizacji zadań z zakresu metrologii w naszym regionie. Będzie to miało znaczenie głównie dla przedsiębiorców, ponieważ urząd miar zajmuje się np. sprawami związanymi z obrotem paliwami, transportem czy usługami.
- Urząd wyższej rangi będzie pracował na wyższym poziomie. Będzie miał wyższy poziom wiedzy, ekspertyzy, co będzie miało wielkie znaczenie dla firm, które będą lepiej obsługiwane – zapewnia prezes Głównego Urzędu Miar dr inż. Włodzimierz Lewandowski.
Przykład?
- Przedsiębiorca, który prowadzi laboratorium pomiarowe masy nie mógł wzorcować wyższego rzędu swoich wzorów. Musiał to czynić w Warszawie – mówi Mirosław Wnorowski z Obwodowego Urzędu Miar w Białymstoku.
Bardziej przyziemne korzyści, może mieć jednak ustanowienie zamiejscowego urzędu w Suwałkach, które pozwoli np. na to, żeby taksówkarze stamtąd nie musieli przyjeżdżać do Białegostoku, żeby zalegalizować taksometr, bo będą to mogli zrobić na miejscu.
Same podniesienie rangi będzie miało jeszcze jeden skutek – zwiększenie zatrudnienia. Jeszcze w 2012 roku istniała bowiem obawa, że białostocka placówka w ogóle zostanie zlikwidowana. Dzięki podniesieniu rangi spowoduje stopniowe podniesienie zatrudnienia o 30 osób (dzisiaj jest to 16) plus dodatkowo 5 w Suwałkach.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl