W tym roku obchodzimy Noc Muzeów 15 maja. Instytucje w Białymstoku i całym województwie przygotowały moc atrakcji, zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym. Co nas czeka?
Co w Arsenale?
W Galerii Arsenał można zwiedzić w godzinach nocnych (od 18:00 do 24:00) dwie wystawy: Diana Lelonek Kompost oraz Amélie Bouvier Tam, gdzie słońce kładzie się spać. Ponadto można będzie wziąć udział w warsztatach oraz w grze edukacyjnej SEPPO. Szczegółowy program dostępny
TUTAJ.
Muzeum Pamięci Sybiru on-line
Muzeum Pamięci Sybiru pokaże się z zupełnie nowej strony - strony internetowej. Znajdą się tam pierwsze informacje na temat otwarcia Muzeum, które zaplanowano na 17 września. W specjalnie zaprojektowanej zakładce poświęconej zbiorom Muzeum zobaczyć będzie można także część zgromadzonych dotąd eksponatów. Będzie można także poznać kulisy budowy Muzeum Pamięci Sybiru. Podczas prezentacji uchylony zostanie rąbek tajemnicy jej powstania, dzięki czemu można będzie dowiedzieć się jaką drogę przechodzi eksponat od momentu trafienia do Muzeum przez konserwację aż po umieszczenie w gablocie. Zdradzone zostanie także, co pojawi się na wystawie oprócz eksponatów ujawniając, jak tworzona była część scenografii (kanał Youtube Muzeum Pamięci Sybiru). Wydarzenia te będą dostępne wyłącznie online.
Propozycja Muzeum Wojska
Muzeum Wojska oferuje ciekawe atrakcje, m.in. będzie można zobaczyć wystawy bezpłatnie (w godz. 9:30 - 17:00), zwiedzić muzeum z latarkami, witryny okien Muzeum zmienią się w podświetlane gabloty.
Poznaj SZCZEGÓŁY
Książnica także oferuje
Książnica Podlaska natomiast przygotowała program zarówno w samą Noc Muzeów, jednak niektóre z wydarzeń, m.in. wystawy w filiach będzie można obejrzeć także w późniejszym terminie.
Dokładny PROGRAM
Oferta PIKu
Podlaski Instytut Kultury również świętuje Noc Muzeów. Przy Spodkach chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach tworzenia lampionów oraz wysłuchać koncertu Kurpi Zielonych.
Noc Muzeów w PIK.
Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
W Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej na zainteresowanych czekać będzie gra terenowa Witajcie w skansenie!. Będzie można zgłębiać różne aspekty dawnego życia na wsi, ale też skorzystać z innych atrakcji na terenie skansenu – poznać zwyczaje ptaków drapieżnych czy tajniki łucznictwa. W każdym z sześciu przygotowanych wcześniej punktów na graczy będą czekać ciekawe zadania, czasem wymagające cierpliwości, czasem sprawności czasem sprytu.
SZCZEGÓŁY
Muzeum Podlaskie on-line
Także Muzeum Podlaskie wraz z oddziałami włącza się w Noc Muzeów. Będzie miała ona formułę on-line. Dokładny program dostępny
TUTAJ.
Opera na Noc Muzeów
Opera i Filharmonia Podlaska oferuje tej nocy bogaty
PROGRAM. W Amfiteatrze wystąpi Chór Dziecięco-Młodzieżowy OiFP, odbędzie się pokaz tańca artystów zespołu baletowego, można także zwiedzić tarasy i dach Opery, natomiast na kanale YouTube OiFP i na profilu fejsbukowym będzie można zobaczyć koncert W piękny rejs... z utworami Krzysztofa Krawczyka.
Muzeum na Węglowej
W godzinach 19:00-24:00 będzie można zwiedzić Muzeum na Węglowej. Jest to miejsce, w którym można podziwiać czar starych samochodów, motocykli i techniki.
Noc Muzeów na UMB? Czemu nie!
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku zaplanował wydarzenia z okazji Nocy Muzeów.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM Będą miały one formułę on-line. Zaprezentuje się Zespół Muzyki Dawnej FAVORITO przy Fundacji Cantio - Edukacja przez sztukę pod kierownictwem artystycznym Bożeny Kraśko, będzie można odkryć wnętrza Pałacu Branickich, jak również obejrzeć filmy.
Panorama miasta
Będzie można zobaczyć panoramę miasta nocą z punktu widokowego wieży Bazyliki Mniejszej pw. św. Rocha – pomnika historii w godzinach 20:00-24:00.
Muzeum w Grajewie
Muzeum Mleka w Grajewie będzie dostępne dla zwiedzających od godz. 14:00 aż do 22:00, również Grajewska Izba Historyczna czynna będzie w godz. 14:00-22:00.
Uniwersyteckie Centrum Przyrodnicze
Nietoperze - nocni łowcy - taką prelekcję online wygłosi w Noc Muzeów dr Janusz Kupryjanowicz z Uniwersyteckiego Centrum Przyrodniczego Uniwersytetu w Białymstoku. Wykład rozpocznie się o godz. 20.00 za pośrednictwem platformy MS Teams.
WIĘCEJ O SPOTKANIU