Na terenie województwa podlaskiego najbardziej znanym założeniem ogrodowym jest barokowy ogród przy pałacu Jana Klemensa Branickiego w Białymstoku, określany ze względu na wspaniały, iście królewski splendor mianem Wersalu Polski. W wieku XVIII, w odległości kilkunastu kilometrów od jaśniejącej przepychem i gustem białostockiej rezydencji hetmana, znajdował się włoski ogród przy klasztorze oo. bazylianów w Supraślu.
Wystawa przedstawia fascynującą historię supraskiego ogrodu od czasu jego powstania, gdy stanowił część założenia klasztornego oo. bazylianów, do przekształcenia w pierwszy w województwie park publiczny. Ekspozycja składa się z 22 plansz, na których umieszczono archiwalne i współczesne fotografie, źródła kartograficzne, cytaty ze źródeł historycznych dotyczące monasteru Przenajświętszej Bogurodzicy i supraskiego ogrodu oraz bogaty materiał porównawczy z europejskich klasztorów i założeń ogrodowych.
Wystawa została przygotowana przez Dział Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i Urząd Miejski w Supraślu.
Otwarcie odbędzie się o godz. 12.00. W sezonie wiosenno-letnim wystawa będzie prezentowana w plenerze, w Ogrodzie Saskim w Supraślu.
Zobacz też:
Ogród Saski - topos miejsca przyjemnego