Będzie nowy Honorowy Obywatel Białegostoku? Prof. Marian Szamatowicz oficjalnym kandydatem
Białostoccy radni klubu Koalicji Obywatelskiej - zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią posła Krzysztofa Truskolaskiego - złożyli wniosek o nadanie profesorowi Marianowi Szamatowiczowi tytułu Honorowego Obywatela Miasta Białegostoku. 87-letni prof. Marian Szamatowicz jest nazywany ojcem polskiego in vitro. To właśnie w Białymstoku w 1987 dokonano pierwszego zapłodnienia w takiej formie, w naszym kraju. Dzięki niedawnej decyzji parlamentarzystów metoda ta będzie refundowana przez państwo.
Dawid Gromadzki (UM Białystok)
Wniosek mamy gotowy, podpisali się pod nim wszyscy radni Koalicji Obywatelskiej. Zostanie on niezwłocznie złożony w Biurze Rady Miasta – powiedział w miniony piątek (8.12) przewodniczący Rady Miasta Białegostoku Łukasz Prokorym.
Inicjatywa prosto z Sejmu
Pod koniec listopada przewodniczący podlaskich struktur Koalicji Obywatelskiej, poseł Krzysztof Truskolaski zapowiedział z mównicy sejmowej, że taki wniosek się pojawi. W piątek podkreślał, że inicjatywa radnych Białegostoku pokrywa się z decyzjami nowego parlamentu.
– Bardzo się z tego cieszę, że już od 1 czerwca in vitro będzie finansowane z budżetu państwa. A to przecież profesor Marian Szamatowicz jest ojcem polskiego in vitro. Chciałbym zaapelować do wszystkich radnych, aby ponad podziałami byli za tym, aby profesora Szamatowicza uhonorować w ten sposób – mówił Krzysztof Truskolaski.
Kim jest kandydat?
Profesor Marian Czesław Szamatowicz, urodzony 13 lutego 1935 r. w Sztabinie, to wybitny polski ginekolog-położnik, który całe swoje życie zawodowe związał z Białymstokiem – najpierw z Akademią Medyczną przekształconą w Uniwersytet Medyczny, a później ze szpitalem klinicznym. Jego dorobek obejmuje około 200 publikacji naukowych w polskich i zagranicznych czasopismach, gdzie skupiał się głównie na endokrynologii ginekologicznej i medycynie rozrodu.
Jak czytamy na stronie internetowej miasta Białystok, najważniejszym osiągnięciem profesora w dziedzinie medycyny było pionierskie zastosowanie technik rozrodu wspomaganego medycznie w Polsce. Wraz z zespołem dokonał przełomu w 1987 roku, umożliwiając narodzenie się pierwszego polskiego dziecka metodą in vitro. To wydarzenie, datowane na 12 listopada 1987 roku, nie tylko odmieniło życie rodziców Magdy, pierwszego dziecka z in vitro, lecz także otworzyło nowe perspektywy dla par zmagających się z niepłodnością. Sprawiło też, że Białystok zyskał uznanie w Europie jako centrum ekspertów w dziedzinie medycyny rozrodu.
Wniosek radnych o nadanie profesorowi Szamatowiczowi tytułu Honorowego Obywatela Białegostoku będzie procedowany podczas styczniowej sesji Rady Miasta. W czerwcu 2023 roku profesor Marian Szamatowicz otrzymał Honorowe Wyróżnienie Prezydenta Miasta Białegostoku „Urbi Meritus – Zasłużony Miastu”.
Kamil Pietraszko
24@bialystokonline.pl