Katalog wystawy
W publikacji można znaleźć kilkunastostronicową biografię Jana Klemensa Branickiego, jak też noty biograficzne postaci, które związane były z Branickimi poprzez koligacje rodzinne, ale również z racji układów politycznych i towarzyskich. Zaletą katalogu jest bogata dokumentacja fotograficzna.
Książka W kręgu Branickich będzie w sprzedaży w białostockim Ratuszu od soboty (14 września) Będzie ją można też nabyć poprzez stronę internetową Muzeum Podlaskiego. Cena to 20 zł.
Prezentacja katalogu i spotkanie autorskie odbędzie się w niedzielę (15 września) o godz. 16.00 w białostockim Ratuszu.
Zbiory z całego kraju w Ratuszu
Wystawa poświęcona została znanym postaciom związanym poprzez koligacje rodzinne, układy polityczne i stosunki towarzyskie z Janem Klemensem Branickim i jego żoną Izabelą z Poniatowskich. Wystawa koncentruje się na ich przedstawieniach portretowych i choć jest ich tylko kilkadziesiąt, a to zaledwie ułamek z ogromnej liczby możnowładców, szlachty i duchowieństwa, które przewinęły się przez życie obojga małżonków, niemniej składają się one na swoisty zbiorowy portret XVIII-wiecznej elity towarzyskiej i politycznej.
Jan Klemens Branicki to niewątpliwie jedna z najważniejszych postaci w krajobrazie politycznym XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej. Jego żona z kolei, wraz ze wstąpieniem przez brata na tron, weszła w skład rodziny królewskiej. Na wystawie nie mogło więc zabraknąć portretów władców: obu królów Augustów z dynastii Wettinów, Stanisława Augusta Poniatowskiego, jak i króla Ludwika XV, w którego polityce zagranicznej Branicki odgrywał znaczącą rolę. Pośród licznie zgromadzonych męskich wizerunków na wystawie prezentowane są, wyróżniające się urodą, portrety wpływowych kobiet epoki saskiej: pięknej, naturalnej córki Augusta Mocnego Anny Orzelskiej oraz Katarzyny z Zamoyskich Mniszchowej - obu, jak głosiła plotka, uczuciowo związanych z Janem Klemensem.
Większość prezentowanych obrazów z epoki, choć znana z reprodukcji, nigdy nie była w Białymstoku pokazywana. Obrazy pochodzą z całego kraju, m.in. ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie czy Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.
Ekspozycja jest czynna do 29 września.
Zobacz też:
W kręgu Branickich - katalog wystawy