Kultura i Rozrywka

Wróć

Będzie cyfrowe archiwum i nowy sprzęt. Plany Teatru Dramatycznego

2018-10-10 13:55:55
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki zaprasza nauczycieli do udziału w projekcie Lektury szkolne - Lubię to!. Właśnie ruszyła rekrutacja na bezpłatne warsztaty. To nie jedyny projekt, który realizuje.
Emilia Rogalska
Dyrektor Teatru Dramatycznego Piotr Półtorak opowiedział o projektach, które instytucja realizuje ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz z budżetu województwa podlaskiego. W ramach projektu Kierunek Charków z programu Promesa 2018 Teatr zaprezentował spektakle Balladyna oraz Romeo i Julia w Charkowie.

Kierunek Wschód - odsłona druga

Dzięki dotacji otrzymanej z innego programu: Teatr i taniec, pod koniec września w Białymstoku odbywał się festiwal Kierunek Wschód II.

- Tegoroczna edycja festiwalu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony widzów. Wejściówki na wszystkie przedstawienia rozeszły się w bardzo szybkim tempie. Widzowie, z którymi rozmawiałem podkreślali, że różnorodność zaprezentowanych spektakli pozwoliła im doświadczyć wielu ciekawych teatralnych wrażeń. Dlatego też bardzo cieszę się, że mamy dla festiwalowej publiczności niespodziankę. W październiku zapraszamy na dodatkowy spektakl w ramach festiwalu Kierunek Wschód II - Białoruskiego Państwowego Teatru Młodzieżowego z Mińska - powiedział Piotr Półtorak.

W czwartek (25.10) o godz. 19.00, na scenie dużej aktorzy z Białorusi zagrają spektakl Kozia wyspa. Reżyserem przedstawienia jest Iskander Sakayev. Bezpłatne wejściówki będą dostępne w kasie Teatru od wtorku (16.10) od godz. 14.00. Jedna osoba będzie mogła otrzymać cztery wejściówki. W sobotę (1.12) do Białegostoku przyjadą także aktorzy z Narodowego Ukraińskiego Teatru im. M. Zańkowieckiej ze Lwowa. Widzowie będą mogli obejrzeć w ich wykonaniu Rewizora. Początek przedstawienia o godz. 18.00. Wejściówki z września zachowują ważność. W październiku zostanie uruchomiona dodatkowa pula zaproszeń na to wydarzenie.

Lektury szkolne - Lubię to!

Oprócz projektów już realizowanych, właśnie ruszyła internetowa rekrutacja na bezpłatne warsztaty skierowane do nauczycieli. Lektury szkolne - Lubię to! to zadanie wspierające grupę nauczycieli w zdobywaniu i rozwijaniu kompetencji w zakresie przygotowywania lekcji szkolnych, wykorzystania różnorodnych nieszablonowych metod pedagogiczno-teatralnych podczas realizacji programu nauczania, a w szczególności podczas opracowywania lektur szkolnych.

Projekt, oprócz przekazywania wiedzy, zakłada aktywizację uczestników i przygotowanie przez nich własnych scenariuszy zajęć dotyczących spektakli: Emocjałki, Królewna Śnieżka, W pustyni i w puszczy 3, Balladyna, Romeo i Julia oraz Zemsta. Zadanie realizowane jest we współpracy i pod patronatem Kuratorium Oświaty w Białymstoku. Teatr pozyskał dotację na realizację zadania z programu Edukacja kulturalna.

Warsztaty poprowadzą aktorzy Teatru Dramatycznego oraz realizatorzy spektakli.

- Projekt skierowany jest do nauczycieli języka polskiego oraz edukacji wczesnoszkolnej, ale nasze szczególne zaproszenie na pierwsze spotkanie - 20 października - kierujemy do nauczycieli przedszkolnych. Będzie ono poświęcone Emocjałkom, spektaklowi na podstawie Wielkiej księgi uczuć Grzegorza Kasdepke. Wraz z reżyserem Adamem Biernackim opowiemy o przedstawieniu, które skierowane jest do przedszkolaków oraz dzieci z pierwszych klas szkół podstawowych. Opowiemy o budowie i strukturze spektaklu, a także o zasadach tworzenia scenariuszy teatralnych opartych na literaturze - zachęcała Justyna Godlewska-Kruczkowska, aktorka Teatru Dramatycznego.

Z kolei Monika Zaborska poprowadzi wraz z reżyserką Katarzyną Deszcz warsztaty dotyczące Balladyny.

- Katarzyna Deszcz ma bardzo duże doświadczenie pedagogiczne. Chciałabym, abyśmy pracę nad konkretnymi lekturami rozpoczęli od uświadomienia sobie, w jakich czasach historycznych powstawało dane dzieło literackie. Zależy mi, abyśmy spróbowali postawić siebie samych w sytuacjach, w jakich znalazły się dane postaci. Z jakimi emocjami musiały się one zmierzyć - powiedziała aktorka.

Cyfrowe archiwum i nowy sprzęt

W grudniu powstanie także Archiwum Cyfrowe Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. Z okazji 80. rocznicy wybudowania budynku instytucja postanowiła zdigitalizować bogate zasoby swojego archiwum artystycznego. Dotację pozyskała z programu Kultura Cyfrowa.

- W naszych zbiorach znajdują się materiały dotyczące spektakli, które od 1944 roku były prezentowane na teatralnych scenach. W archiwum kolekcjonujemy m.in. afisze teatralne, programy, scenariusze, projekty scenografii i kostiumów oraz zdjęcia. Kolekcja ta stanowi niezwykle ważne i ciekawe źródło wiedzy o historii białostockiego teatru i lokalnej kultury. Mamy nadzieję, że zainteresuje miłośników teatru i pasjonatów historii naszego miasta - podkreślała Martyna Zaniewska.

Do końca roku Teatr Dramatyczny dokona także zakupu nowego sprzętu nagłośnieniowego. Instytucja otrzymała środki z programu Infrastruktura kultury na zakupy, dzięki którym polepszy się akustyka na trzech teatralnych scenach.

Dyrektor Piotr Półtorak przypomniał także, że już w poniedziałek (15.10) odbędzie się - pierwsza w historii Teatru Dramatycznego - emisja spektaklu w Teatrze Telewizji Polskiej. Telewidzowie w całej Polsce obejrzą przedstawienie Popiełuszko w reżyserii Jana Nowary na żywo z Białegostoku. Początek transmisji o godz. 21.00 w TVP1.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl