Zdrowie

Wróć

Będą zabawy, poczęstunek, podświetlenia budynków. Wszystko dla najmniejszych noworodków

2016-11-16 16:11:42
W czwartek wcześniaki będą obchodziły swoje święto. Z tej okazji Studenckie Koło Naukowe Położnych Kliniki Neonatologii działające przy Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku organizuje szereg wydarzeń.
UM Białystok/Marcin Jakowiak
17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. Datę tę postanowiło podkreślić Studenckie Koło Naukowe Położnych Kliniki Neonatologii funkcjonujące przy Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Organizuje ono spotkanie dzieci urodzonych przedwcześnie, będących pacjentami Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Białymstoku i ich rodziców.

Podczas spotkania przewodnicząca SKN Położnych Kliniki Neonatologii Agata Płońska przeprowadzi wykład pt. Zabawy fundamentalne. Program wspomagania rodziców 0-6. Nie zabraknie również zabaw dla dzieci i słodkiego poczęstunku. Wydarzenie to będzie miało miejsce w Fikolandzie przy ul. Handlowej w Białymstoku o godz. 11.00.  

Co więcej, miejsce spotkania, tak samo jak oddział Kliniki, zostanie ozdobione sznurami niemowlęcych skarpetek, stanowiących symbol wcześniaków, z których co dziesiąta jest mniejsza, co związane jest z faktem, że co dziesiąte dziecko na świecie rodzi się przedwcześnie.

Celem wspomnianego wydarzenia jest okazanie wsparcia rodzicom wcześniaków. Organizatorom zależy także na podniesieniu świadomości społeczeństwa w zakresie problemu, jakim jest wcześniactwo. Chcą oni także poszerzać wiedzę na ten temat.

Ponadto jednym z symboli Dnia Wcześniaka jest kolor fioletowy. W związku z tym 17 listopada podświetlone będą niektóre białostockie budynki, tj. Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki czy Urząd Stanu Cywilnego Pałac Ślubów.

Warto wiedzieć, że wcześniak to dziecko urodzone między 22. a 37. tygodniem ciąży. Najmniejszy noworodek w historii polskiej neonatologii urodził się w Białymstoku w 25. tygodniu ciąży – ważył 390 g. Wcześniaki w momencie narodzin ważą tyle co pluszowy miś, torebka cukru czy butelka wody. W Polsce ogólnie rodzi się 314 tys. dzieci, z czego 6,7% przedwcześnie.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl