Będą większe dopłaty do mieszkań
Od nowego roku program Mieszkanie dla Młodych stanie się dla wielu osób jedynym sposobem na pokrycie wymaganego, wyższego wkładu własnego do kredytu. Zapowiadana zmiana zasad przyznawania rządowych dopłat też powinna zwiększyć popularność programu.
materiały prasowe
Wzrost zainteresowania programem MdM może wystąpić wśród osób, które nie posiadają pieniędzy na pokrycie obowiązkowego wkładu własnego do zaciąganego kredytu. Od stycznia 2015 roku minimalny wkład będzie wynosił nie 5, ale 10 proc. W przypadku kredytu w MdM pokryje go państwowa dopłata, co wielu osobom, które nie posiadają oszczędności, umożliwi w ogóle zakup mieszkania.
Nawet 30 proc. dopłaty
Mieszkanie dla Młodych zdobędzie jeszcze większą popularność także ze względu na przygotowywane zmiany w ustawie dotyczącej przyznawania dopłat - nowe przepisy pozwalają na zwiększenie ich wysokości i poszerzenie grona adresatów programu.
Rodziny z co najmniej trójką dzieci będą mogły dostać największą dopłatę, nawet w wysokości 30 proc. Ponadto dofinansowanie w ich przypadku obejmie większą niż dotąd powierzchnię mieszkania. Beneficjenci wielodzietni będą mogli również skorzystać z programu, mimo posiadania już wcześniej nieruchomości mieszkalnej.
Dodatkowo będzie można wystąpić o dopłaty do kredytu, kupując mieszkanie zarówno od dewelopera, jak i od spółdzielni mieszkaniowej oraz takie, które powstało w wyniku przebudowy czy adaptacji nieruchomości.
Rekordowo duże zainteresowanie mieszkaniami
W przypadku programu MdM znaczenie mają także limity cen metra kw. mieszkań, ustalone dla poszczególnych lokalizacji i regularnie aktualizowane. Ich wysokość wpływa również na ceny mieszkań deweloperskich w poszczególnych miastach. Obecnie oferta nowych mieszkań rośnie, ale i apetyt ze strony kupujących jest bardzo duży. Możemy mówić o nowym boomie na rynku mieszkaniowym. Zainteresowanie mieszkaniami jest rekordowo duże.
Zachęceni dobrymi wynikami sprzedaży inwestorzy budują coraz więcej. Z danych GUS wynika, że w ciągu 10 miesięcy 2014 roku uzyskali pozwolenie na prawie 40 proc. mieszkań więcej niż rok wcześniej. Od ubiegłego roku oferta nowych mieszkań w Polsce wzrosła o kilkanaście procent.
Niższe raty
Obecnie do zakupu mieszkań zachęca bardzo niskie oprocentowanie kredytów hipotecznych. Pomimo że aktualnie stopy procentowe są na rekordowo niskim poziomie, zdaniem obserwatorów rynku w przyszłym roku mogą jeszcze zostać obniżone. Tym samym jeszcze bardziej obniżą się raty spłaty i wzrośnie zdolność kredytowa osób chcących zaciągnąć kredyt na kupno mieszkania.
Jednocześnie analitycy oceniają, że obecny, od dawna obserwowany, trend wzrostowy marż kredytowych, które dyktują banki, utrzyma się także w przyszłym roku. Należy tu zaznaczyć, że głównym powodem podwyżek marż bankowych jest właśnie niski poziom stóp procentowych. Banki, podnosząc swoje marże, zrekompensują sobie w ten sposób częściową utratę zysków.
Mimo że marże kredytowe mogą wzrosnąć, to łączna kwota raty kredytu będzie maleć.
Ewa Reducha
ewa.r@bialystokonline.pl