Thriller w realiach polskiej prowincji
W nowym sezonie artystycznym teatr zaprasza na spektakle, które znajdują się już
w repertuarze oraz na nowe propozycje. Sąsiedzi Andrzeja Sadowskiego to psychologiczny, komediowy thriller rozgrywający się w realiach polskiej prowincji. Spektakl opowiada historię młodego małżeństwa, które porzuca miasto, wyprowadza się na wieś i naiwnie marzy o szczęśliwym oraz prostym życiu, w zgodzie z naturą. Od pierwszego dnia życie zaczyna jednak dyktować własne warunki, a krajobraz okazuje się o wiele piękniejszy niż zamieszkujący go ludzie.
Spektakl reżyseruje jego autor - Andrzej Sadowski. Na scenie będzie można zobaczyć Agnieszkę Możejko-Szekowską, Piotra Szekowskiego, Sławomira Popławskiego oraz gościnnie - Patryka Ołdziejewskiego. Premiera przedstawienia odbędzie się 17 września o godz. 19.00.
Scena PracOFFnia, Miriam i Patti Smith
Jesienią, w ramach Sceny PracOFFnia, wspierającej młodych twórców, na deskach scen Teatru Dramatycznego zostaną zrealizowane dwa przedstawienia aktorek Katarzyny Siergiej
i Aleksandry Maj. Oba projekty finansowane będą ze środków Miasta Białegostoku przeznaczonych na stypendia artystyczne dla twórców profesjonalnych.
23 września o godz. 20.00 spektakl Miriam zaprezentuje Katarzyna Siergiej. Projekt realizowany jest w oparciu o tekst Olega Juriewa. Aktorce na scenie towarzyszyć będzie Ryszard Doliński z Białostockiego Teatru Lalek, reżyserię powierzono Bernardzie Bieleni.
4 listopada odbędzie się premiera dramatu inspirowanego życiem i twórczością Patti Smith: Horses 75, realizowanego przez Aleksandrę Maj. Za scenariusz oraz reżyserię spektaklu odpowiada Alina Moś-Kerger. Aktorce na scenie będą towarzyszyć muzycy: Jan Wyszkowski (gitara, saksofon), Mariusz Bek (gitara basowa) oraz Sergiusz Pruszyński (perkusja).
Festiwal Teatralny ODE i teatr z Białorusi
Pod koniec września w ramach III Festiwalu Teatralnego ODE instytucja będzie gościć Teatr Czrevo oraz Teatr Busy z Białorusi. Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Teatr Czrevo. Festiwal jest świętem teatru, czerpiącego inspirację z lokalnego kolorytu: ducha prawosławia i białoruskości, różnorodności wciąż żywych dialektów oraz pogranicza kultur polskiej i białoruskiej.
Teatr Czrevo zaprezentuje spektakl Ja j u poli verboju rosła (28 września, godz. 18.00) oraz czytanie performatywne Popiół i pamięć. 1946 (29 września, godz. 18.00; 30 września, godz. 10.00). W wykonaniu Teatru Busy widzowie będą mogli zobaczyć spektakl Dzielny ołowiany żołnierzyk (29 września, godz. 10.00). Na wszystkie wydarzenia obowiązują bezpłatne wejściówki, dostępne w kasie Teatru od 20 września.
Nowy spektakl Teatru Papahema, Emocjałki i Michał Bajor
W październiku w ramach Sceny PracOFFnia swoje spektakle zaprezentuje Teatr Papahema. Tym razem widzowie będą mogli obejrzeć Moral Insanity. Tragedię ludzi głupich na podstawie Ich czworo. Tragedia ludzi głupich Gabrieli Zapolskiej oraz Poskromienie złośnicy Williama Szekspira. Spektakl miał premierę podczas festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar.
Na scenę teatru powrócą Emocjałki na podstawie Wielkiej księgi uczuć Grzegorza Kasdepke. Spektakl powstał w ramach stypendium artystycznego dla twórców profesjonalnych, które otrzymała aktorka teatru - Justyna Godlewska-Kruczkowska. Dzięki udziałowi w Konkursie im. Jana Dormana, zorganizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, przedstawienie dotarło do kilkuset dzieci z kilkunastu miejscowości na terenie województwa podlaskiego. Od listopada najmłodsi widzowie będą mogli obejrzeć Emocjałki w siedzibie teatru.
W ramach sceny impresaryjnej 10 listopada wystąpi Michał Bajor z recitalem Moja miłość. Będzie to spotkanie z twórczością mistrza piosenek - Wojciecha Młynarskiego. W trakcie koncertu publiczność usłyszy m.in. przeboje takie jak: Prześliczna wiolonczelistka, Odkryjemy miłość nieznaną, Och, życie kocham cię nad życie czy Lubię wracać. Początek koncertu o godz. 19.00.
Repertuar Teatru Dramatycznego