Aktualności

Wróć

Będą gigantyczne grzyby i zwierzęta. Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna na ostatniej prostej

2022-06-21 12:51:55
Kącik pszczelarski, mnóstwo drewnianych rzeźb, duże akwaria z rybami, wiele budek lęgowych, karmników dla ptaków i figury zwierząt w realnych rozmiarach - taka w skrócie będzie nowa ścieżka przyrodniczo-edukacyjna.
Urząd Gminy Siemiatycze
Rozpoczął się ostatni – trzeci etap realizacji inwestycji, jaką jest budowa ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych w Wólce Nadbużnej (powiat siemiatycki). Gotowy jest już budynek edukacyjno-administracyjny, a na ukończeniu są także prace związane z budową ścieżek z kostki brukowej, ogrodzenia i oświetlenia z monitoringiem.

Jak wyjaśnia siemiatycki urząd gminy, trzeci etap inwestycji to budowa i montaż małej architektury, zawierającej elementy edukacyjne, przyrodnicze i rekreacyjne.

Gotowy jest już plac zabaw dla dzieci, labirynt z płotu leszczynowego, na ukończeniu są wiaty rekreacyjne. Dojechała już pierwsza partia figur – gigantów. To grzyby, jakie rosną w naszych lasach, wykonanych ze specjalnych odlewów żywicznych. Stworzą tzw. rezerwat grzybów i owoców leśnych - przekazuje Urząd Gminy w Siemiatyczach.

Wkrótce ma zostać zamontowana drewniana mała architektura m.in. tablice edukacyjne, ławki, ławostoły, kosze, gry edukacyjne, puzzle i składanki. Na terenie postanie także kącik pszczelarski, mnóstwo drewnianych rzeźb, będą duże akwaria z rybami z Buga, wiele budek lęgowych i karmników dla ptaków. Na koniec mają dojechać figury zwierząt wykonane w skali 1:1 - będzie m.in. łoś, żubr, łania, wilk, dzik, ryś - łącznie 20 figurek.

Całość ma stanowić wielki kompleks przyrodniczo-edukacyjny, doskonały jako lekcje przyrody dla szkół czy przedszkoli, jak również idealny dla rodzin z dziećmi do spędzenia wolnego czasu.

Zadanie pod nazwą Ochrona zasobów bioróżnorodności i georóżnorodności krajobrazu współfinansowane jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Gmina Siemiatycze otrzymała na ten cel ok. 1,1 mln zł. Z kolei łączna kosztorysowa wartość zadania to ok. 1,6 mln zł.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl