X Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA ruszył już w sobotę (18.06). Można było obejrzeć m.in. spektakle Jarmo, Nasze Misto (studentek z Ukrainy), Olo (teatru z Portugalii). Natomiast w niedzielę odbyły się warsztaty, wystąpił Merlin Puppet Theatre. W poniedziałek z kolei chętni wzięli udział w warsztatach mistrzowskich, a także obejrzeli m.in. monodram Pauli Czarneckiej Mi estas Lidia.
Jednak to właśnie we wtorek (21.06) Festiwal LALKANIELALKA rozpoczął się oficjalnie. Zaplanowana była parada Ta wyspa płynie ulicami Białegostoku. Pogoda nie dopisała, organizatorzy zatem zdecydowali, że część artystyczna parady odbędzie się w foyer Białostockiego Teatru Lalek. I tak można było podziwiać występy, których koncepcją i reżyserią zajął się Paweł Chomczyk. Za scenografię odpowiadały Małgorzata Tarasewicz-Wosik oraz Martyna Štěpán-Dworakowska, natomiast muzycznie opracował je Marcin Nagnajewicz.
Głównym motywem parady była wolność, a mocnymi akcentami były barwy ukraińskie. Wolność w tym kontekście rozumiana była jako swoboda artystyczna, ale też pamiętano o bandyckich interwencjach Rosji w Ukrainie, gdzie właśnie wolność jest dziś deptana. Podczas widowiska do wyspy dopływały listy w butelkach. Były to fragmenty monologów, przemówień i publikacji, które odnosiły się do tematu przewodniego. Wśród nadawców listów znaleźli się Eugenio Barba, Martin Luther King czy Aragorn. Można było wysłuchać energetycznych piosenek Hendrixa, Franklin, Williamsa, Batiste’a, Beyonce, Younga czy Dakh Daughters.
W foyer Białostockiego Teatru Lalek zrobiło się kolorowo, radośnie, widowiskowo. Mimo trudnych tematów, całość przypominała wesołą fiestę. Pomieszczenie wypełnione było po brzegi przez widzów. Po części artystycznej parady, część przebierańców wyszła na ulice. Za nimi udał się całkiem spory tłum, który dotarł do Akademii Teatralnej na ul. Sienkiewicza.
To tutaj odbyło się oficjalne otwarcie Festiwalu.
- Stoję tutaj w tym miejscu po raz pierwszy w tej funkcji, czyli jako dyrektorka artystyczna Festiwalu Lalkanielalka. To dla mnie ogromny zaszczyt, tym bardziej, że miałam wspaniałych poprzedników: Marka Waszkiela, Wojciecha Kobrzyńskiego, Wiesława Czołpińskiego. Poza odpowiedzialnością, którą czuję, czuję także ogromną radość i podekscytowanie tym, co nas czeka - mówiła podczas otwarcia Marta Rau, prorektor Akademii Teatralnej. - Jest to dziesiąty Festiwal, czyli minęło dwadzieścia lat od pierwszej edycji. To powód do dumy, ale to także święto, ponieważ - spotykamy się i to jest dla mnie najważniejsze. Spotykamy się tym razem po czterech latach, ciężkich i trudnych. Latach pandemii, frustracji, osamotnienia, izolacji, a również w czasie trudnym obecnie, ponieważ naznaczonym wojną w Ukrainie. Wszyscy jesteśmy spragnieni tego spotkania i mam nadzieję, że przyniesie ono nam radość.
Program Festiwalu jest niezwykle bogaty, to spektakle, improwizacje, wykłady, warsztaty, seminaria, wystawy, także nurt online.
Szczegółowy program.
W otwarciu Festiwalu wziął udział także zastępca prezydenta miasta Białegostoku, Rafał Rudnicki.
- Patrząc na pogodę na zewnątrz, aż trudno uwierzyć, że czerwiec w Białymstoku to wyjątkowy czas. Odbywają się Dni Miasta Białegostoku, ale mamy też okazję od dwudziestu lat świętować Festiwal Szkół Lalkarskich Lalkanielalka. W tym czasie Białystok jest moim zdaniem centrum sztuki lalkarskiej. Cieszę się, że przez te czerwcowe dni od dwudziestu lat puls sztuki lalkarskiej bije w naszym mieście - podkreślał Rafał Rudnicki.
Podczas otwarcia obecny był również Wojciech Malajkat, rektor Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie.
- Potrzebujemy i jesteśmy bardzo gotowi, aby w czasie tych kilku dni ze sztuką, odnaleźć lekarstwo na nasze zmęczone dusze i głowy. Bawcie się dobrze w Białymstoku! - zachęcał Malajkat.
Festiwal organizowany jest pod honorowym patronatem prezydenta miasta Białegostoku oraz dzięki wsparciu finansowemu Ministra Edukacji i Nauki, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz z budżetu Miasta Białegostoku. Organizatorami Festiwalu LALKANIELALAK są Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku, Białostocki Teatr Lalek oraz Białostockie Stowarzyszenie Artystów Lalkarzy. Wydarzenie to wspiera Polski Ośrodek Lalkarski Polunima.
Portal BiałystokOnline.pl objął patronatem medialnym Festiwal.