Kultura i Rozrywka

Wróć

Bartosz Bielenia z Paszportem Polityki

2020-01-15 12:51:57
Odtwórca głównej roli w filmie Boże Ciało Bartosz Bielenia został uhonorowany Paszportem Polityki. To kolejna nagroda dla pochodzącego z Białegostoku aktora.
Andrzej Wencel/Aurum Film
Za wielkie emocje pozwalające przeżywać dramaty ludzi takich jak my, za wyrażenie tego, co dla Polaków najboleśniejsze i najważniejsze oraz za aktorstwo na najwyższym poziomie - brzmiało uzasadnienie nagrody.

Bartosz Bielenia odebrał nagrodę we wtorek (14.01) podczas uroczystej gali w Warszawie.

- Bardzo dziękuję. Przede wszystkim chciałbym podziękować rodzicom za oczy - w ten sposób nawiązywał do ocen krytyków na temat swojego spojrzenia. - Dziękuję Piotrkowi Sobocińskiemu za to, jak pięknie na mnie patrzył, Janowi Komasie za zaufanie i wszystkim, którzy byli częścią filmu Boże Ciało - mówił aktor.

Tej twarzy się nie zapomina

Niepokojący, androgyniczny, niezdefiniowany, osobny. Trudno opisać fenomen młodego aktora znanego do tej pory z drugoplanowych ról kinowych. Zwrócił na siebie uwagę jako demoniczny kamerdyner w Disco polo czy poznający gorzki smak dojrzałości półsierota w thrillerze Na granicy. Za tę drugą rolę został wyróżniony na festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie w 2016 r., jury doceniło jego bogate środki wyrazu, moc i wiarygodność. Ale dopiero brawurowy występ w Bożym Ciele Jana Komasy w pełni ujawnił jego ogromny potencjał - czytamy w uzasadnieniu nominacji do nagrody.

Gra duszą i ciałem, słowem i spojrzeniem. Tej twarzy się nie zapomina - pisze Anita Piotrowska. Aktor wydaje się na ekranie jednocześnie liryczny i wulgarny. Z uduchowionego charyzmatyka potrafi przeistoczyć się momentalnie w pospolitego przestępcę. Od czasów Seweryna i Ogrodnika w »Ostatniej rodzinie« najwybitniejsza kreacja w polskim kinie - zachwyca się Jakub Majmurek. Według Tadeusza Sobolewskiego Bielenia tworzy na naszych oczach podwójny performans, jeden dla widzów filmu, drugi dla wiernych w miasteczku, i w obu rolach jest prawdziwy, wiarygodny, szczery, w pełni ludzki: W tej jednej, tak wielostronnej, pozornie sprzecznej postaci można zobaczyć rysy całego pokolenia.

W kategorii film do Paszportów Polityki nominowani byli także: Mateusz Pacewicz, autor scenariusza filmu Boże Ciało oraz Bartosz Kruhlik, reżyser i autor scenariusza filmu Supernova.

Utalentowany białostoczanin

Bartosz Bielenia pochodzi z Białegostoku. Urodził się w 1992 r., w 2016 r. ukończył Akademię Sztuk Teatralnych w Krakowie, ale na profesjonalnej scenie stanął znacznie wcześniej, bo już w 1999 r., gdy grał Małego Księcia w białostockim Teatrze im. Węgierki. Był związany z krakowskim Starym Teatrem, gdzie zagrał m.in. Hamleta w spektaklu Krzysztofa Garbaczewskiego, Edmunda w Królu Learze Jana Klaty i Księdza w Weselu tegoż. W styczniu 2018 r. dołączył do zespołu Nowego Teatru Krzysztofa Warlikowskiego.

- Aktorski kameleon, z pewnością nie będzie bohaterem jednego sezonu filmowego - zapewnia profesor Rafał Syska. - A podobieństwo do młodego Christophera Walkena, tak fizyczne, jak i przez charyzmę, każe bacznie przyglądać się karierze tego zdolnego 27-latka.

Potwierdzeniem tych słów są m.in. nagrody aktorskie na festiwalach w Sztokholmie i Chicago.

Nagroda dla Bieleni to kolejny powód do radości po poniedziałkowej informacji o nominacji filmu Boże Ciało do Oscara. Produkcja w reżyserii Jana Komasy została doceniona w kategorii najlepszy film międzynarodowy. Laureata poznamy 9 lutego.

Paszporty Polityki rozdano w 7 kategoriach. Laureatami nagród zostali także: Dominika Słowik (Literatura), Weronika Szczawińska (Teatr), Weronika Gęsicka (Sztuki wizualne), Jakub Józef Orliński (Muzyka poważna), Błażej Król (Muzyka popularna) i Dawid Ciślak (Kultura cyfrowa). Kreatorem Kultury została natomiast Olga Tokarczuk.

Nagroda Paszporty Polityki została ustanowiona w 1993 r.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl