Kultura i Rozrywka

Wróć

Baron cygański online. Głośna operetka z Opery Podlaskiej w internecie

2020-04-08 07:48:37
Po Brzydkim kaczorku Opera i Filharmonia Podlaska przygotowała kolejną transmisję internetową. Będzie to operetka Baron cygański w reżyserii Marii Sartovej.
Michał Heller/OiFP-ECS
Zaliczany jest do najsłynniejszych dzieł w literaturze operetkowej, a sam kompozytor uważał utwór za swe największe osiągnięcie. Barona cygańskiego komponował Strauss z myślą o scenie operowej, niezwykły dramatyzm i głęboko liryczny tekst pierwowzoru - noweli Sáffi Móra Jókaia, na którym oparte zostało libretto, domagały się bardziej opracowania operowego niż operetkowego. Stąd tak długa i skrupulatna praca nad każdą postacią, arią i sceną.

Kompozytor w liście do swego librecisty zwierzał się: Przed wyjściem na długi, samotny spacer po lesie uczyłem się na pamięć paru Pańskich zwrotek i tam zapisałem melodię na sztywnych mankietach koszuli.

Sukces premierowy był ogromny. To, co w dziele zwróciło szczególną uwagę, to fakt, że była to pierwsza wiedeńska operetka, której głównymi bohaterami uczyniono Węgrów i Cyganów. Świat „Barona” mieni się więc cygańsko-węgierskim milieu, w warstwie fabularnej wątki realistyczne przeplatają się z bajecznymi obrazami obozu cygańskiego. A wszystko to w rytmie ognistego czardasza i porywającego walca.

Akcja libretta rozgrywa się w przededniu wojny, jej niebezpieczeństwo wisi w powietrzu. Mimo lekkości i humoru obecnego w libretcie, wyczuwa się niepokojącą atmosferę, związaną z narastającymi podziałami społecznymi między obywatelami kraju a nowo przybyłymi. Te dwa światy w inscenizacji Opery i Filharmonii Podlaskiej w reż. Marii Sartovej są wyraźnie skontrastowane. Pierwszy w groteskowo-realistycznym, a drugi w magicznym i tajemniczym obrazie. Uwspółcześnione libretto tryska niezwykłym humorem, ale również odsłania rosnące mury, które w dzisiejszej rzeczywistości coraz częściej dzielą.

Na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej Baron cygański miał premierę 13 września 2019 roku.

W poniedziałek (13.04) o godz. 19.00 będzie można obejrzeć produkcję na kanale Opery i Filharmonii Podlaskiej na YouTube.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl