Kultura i Rozrywka

Wróć

Bardzo Młoda Kultura wystartowała!

2023-04-25 14:05:54
Bardzo Młoda Kultura to program Narodowego Centrum Kultury, który ma zachęcić społeczności lokalne do realizowania kulturalnych projektów. Tegoroczna edycja skierowana jest głównie do młodzieży. We wtorek (25.04) w Podlaskim Instytucie Kultury, który jest regionalnym operatorem Programu odbyła się konferencja inaugurująca.
Podlaski Instytut Kultury
Podlaski Instytut Kultury znalazł się w gronie operatorów regionalnych programu Bardzo Młoda Kultura (BMK), w edycji 2023-2025. W ciągu trzech lat PIK otrzyma z Narodowego Centrum Kultury fundusze na działania związane z edukacją kulturową młodzieży. Będą odbywać się szkolenia i warsztaty zarówno dla animatorów, edukatorów, jak i dla młodzieży, wizyty studyjne oraz konkurs na inicjatywy lokalne. Tegoroczna edycja  Bardzo Młodej Kultury skupiona jest na aktywizacji młodzieży do czynnego uczestnictwa w kulturze. 

- Program Bardzo Młoda Kultura 2023-2025 to trzyletni program dotacyjny Narodowego Centrum Kultury. Jest to współpraca na trzech szczeblach: szczebel lokalny – nasi partnerzy realizują projekty lokalne, skierowane do swoich społeczności, szczebel regionalny – operator, czyli Podlaski Instytut Kultury w województwie podlaskim, jest on po to, aby służyć i pomagać w realizacji celów. Głównym celem tej edycji programu jest podmiotowe uczestnictwo młodzieży w kulturze. Trzecim szczeblem jest szczebel krajowy, czyli Narodowe Centrum Kultury, który wyznacza dane cele i pomaga nam je realizować – mówiła p.o. dyrektora PIK-u, Agnieszka Kurzyna-Zarzecka.

Jak podkreślała Agnieszka Kurzyna-Zarzecka, dzięki poprzednim edycjom Bardzo Młodej Kultury, udało się wiele dobrego w regionie zrobić. Uczestnicy przeszli wiele szkoleń, konferencji, warsztatów. Zostały także zrealizowane projekty, z których mogli skorzystać ludzie z naszego regionu.

W konferencji Bardzo Młodej Kultury wzięli udział animatorzy i edukatorzy kultury z całego województwa podlaskiego. Hasłem tegorocznej edycji jest WYbudźcie kulturę!.

- Z młodzieżą jest mały problem, ale to nie zależy od młodzieży. To zależy od nas, od podejścia do młodzieży. Na dzieci mamy wpływ, bo porozmawiamy z rodzicami, z nauczycielami i ktoś je przyprowadzi. Młodzieży natomiast nikt nie przyprowadzi, to zależy od naszej postawy w kierunku tych młodych ludzi. My nie mamy akurat z tym problemu. Kilka dni temu otworzyliśmy nawet Koderski Klub Aktywności Wirtualna rzeczywistość – fotony. To jest coś, co młodzież obecnie kręci. Klub powstał z ich oddolnej inicjatywy, a czemu nam się to tak kręci? Bo my postępujemy z młodzieżą na zasadach partnerstwa. To są przede wszystkim nasi przyjaciele i partnerzy. To nie jest szkoła, że my coś im każemy – podkreślał Janusz Siemion, dyrektor Biblioteki Centrum Kultury w Szczuczynie. - My rozmawiamy, wspólnie podejmujemy decyzje, my słuchamy tego, co oni mają do powiedzenia. Wówczas mamy konstruktywne dyskusje i wybieramy to, co naszym zdaniem razem z nimi jest najważniejsze. Partnerstwo i szacunek, to jest coś, co wybudzi młodzież.

Podczas konferencji inaugurującej można było porozmawiać o wyzwaniach cywilizacyjnych i społecznych, które w szczególny sposób dotykają obecnie ludzi młodych: problemów emocjonalnych i interpersonalnych związanych z pandemią, poczuciem osamotnienia, niepewności, zróżnicowania kulturowego i narodowościowego, zauważalnego obecnie w większości środowisk. Wszystkie działania w ramach Programu Bardzo Młodej Kultury mają uświadomić, zwłaszcza młodym ludziom, że aktywny i podmiotowy udział w kulturze może być w mierzeniu się z tymi wyzwaniami pomocny i skuteczny.

- Pracuję z dziećmi i z seniorami. Grupa młodzieży moim zdaniem jest trudno do aktywizowania. Dlatego jestem tutaj, aby zdobyć wiedzę w zakresie, jak to robić. Uważam, że młodzież to jest grupa nieco zaniedbana i ciężko jest znaleźć coś, co by ich zainteresowało – zaznaczyła Izabela Cembor, z Augustowskich Placówek Kultury.
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl