Bakterie coli w podbiałostockiej gminie. Woda nie nadaje się do picia
W podbiałostockiej gminie wykryto bakterie coli w wodzie. Nie powinno się jej pod żadnym pozorem spożywać, gdyż może to szkodzić zdrowiu.
pixabay.com
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna wydała komunikat, w którym informuje o przydatności wody do spożycia z wodociągu Michałowo, gmina Michałowo, powiat białostocki. Wodociąg zaopatruje w wodę ok. 3965 osób.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Białymstoku stwierdził, iż woda z wyżej wymienionego wodociągu nie spełnia wymagań mikrobiologicznych określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. poz. 2294) - czytamy w wydanym komunikacie.
Wydano też decyzję administracyjną stwierdzającą brak przydatności wody do spożycia przez ludzi.
Administrator wodociągu został zobowiązany do unieruchomienia wodociągu nie wyłączając jednak możliwości przeprowadzenia skutecznej dezynfekcji i płukania sieci wodociągowej oraz możliwości korzystania z wody do prac porządkowych (np. mycie podłóg, spłukiwania toalet) oraz podjęcia działań naprawczych. Musi także przekazać odbiorcom wody informację dotyczącą niewłaściwej jakości wody oraz o czynnościach, które będą prowadzone w celu ochrony zdrowia ludzkiego przed szkodliwymi skutkami wynikającymi z zanieczyszczenia.
Woda jest niezdana do picia w następujących miejscowościach: Kazimierowo, Kobylanka, Kopce, Krynica, Lewsze, Michałowo, Mościska, Nowa Wola, Oziabły, Pieńki, Topolany.
Woda pitna w baniakach 5 litrowych będzie dostępna w godzinach 9:00 – 10:00 i 15:00 – 16:00 w dniu 27.07.2022 r., 28.07.2022 r. W wodę do mycia można zaopatrzyć się w Remizie Ochotniczej Straży Pożarnej Michałowo przy ul. Fabrycznej 2 w Michałowie - czytamy na stronie wodociągów Michałowo.
Zakażenie bakterią Escherichia coli, czyli pałeczką okrężnicy zazwyczaj powoduje zatrucie układu pokarmowego. Zdarza się jednak, iż prowadzi ona do poważnych infekcji np. sepsy czy zapalenia opon mózgowych bądź otrzewnej.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl