Bagnówka: mogą powstawać bloki i domy z szambami
To strategiczny obszar do zabudowy mieszkaniowo-usługowej, który w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat ma być najprężniej rozwijającą się częścią Białegostoku. W poniedziałek (16.01) uchwalono plan zagospodarowania przestrzennego osiedla Bagnówka.
ESD
Jak uzasadniają urzędnicy, wydanie kilku decyzji o warunkach zabudowy dla działek na terenach za liną dawnej wsi Bagnówka (obecnie ulica J. K. Kluka) pociągnęło za sobą lawinę takich wniosków. Powstaje tam mnóstwo domów jednorodzinnych, błyskawicznie rozwija się osiedle Eko-Systemu. Dlatego szybkie uchwalenie planu zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta było konieczne. Ma to pozwolić kształtować zabudowę w taki sposób, by wśród niej już dziś uwzględniać miejsce na przyszłe ulice, tereny zielone czy usługowe.
Sporządzanie w urzędzie miejskim planu wzbudziło jednak wśród okolicznych mieszkańców i zainteresowanych terenami deweloperów sporo emocji. Do magistratu wpłynęło kilkanaście uwag i wniosków. Najwięcej zastrzeżeń dotyczyło zapisu zakazującego budowy na części osiedla szamb, które mogłyby być niebezpieczne z uwagi na wysoki poziom wód gruntowych. Tymczasem dziesiątki osób właśnie tam kupiło działki i planowało postawienie domu jednorodzinnego.
- Byłoby czymś okrutnym z naszej strony niedopuszczenie do spełnienia marzeń mieszkańców jakim jest posiadanie domku jednorodzinnego - w patetyczne tony uderzał radny Zbigniew Nikitorowicz.
Na wniosek zarządzanej przez niego komisji zagospodarowania przestrzennego wniesiono do planu poprawkę, według której szczelne zbiorniki do odprowadzania nieczystości będą mogły powstawać tymczasowo na całym osiedlu Bagnówka, do czasu wybudowania tam kanalizacji.
- Dzięki temu będę wreszcie mógł coś robić, przygotowywać się do budowy domu, o którym myślę - nie ukrywa zadowolenia z decyzji radnych Karol Jaworowski, który planuje budowę przy ul. Kosińskiego.
Za planem zagospodarowania przestrzennego wraz szambową poprawką zagłosowało 25 radnych, jeden wstrzymał się od głosu.
Bagnówka w ciągu najbliższych kilkudziesięciu lat ma liczyć około 35 tys. mieszkańców. Powstanie tam spora droga obsługująca osiedle od strony ul. 27 Lipca, która połączy się z ul. Ciołkowskiego. W planie wyznaczono teren pod intensywną zabudowę z usługami. Dopuszczono niewystępujące dotąd na tym osiedlu budownictwo wielorodzinne, które będzie sytuowane piętrowo w stronę istniejących domów jednorodzinnych.
E.S.