Babywearing - dlaczego warto nosić niemowlę w chuście?
Babywearing, czyli noszenie noworodków i niemowląt w chuście cieszy się coraz większą popularnością. Nie bez powodu, chustowanie niesie za sobą bowiem cały szereg korzyści, zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Dlaczego warto nosić dziecko w chuście i jak rozpocząć swoją przygodę z chustowaniem?
Pixabay
Jeszcze kilkanaście lat temu widok kobiety niosącej swoje maleństwo w chuście był w naszym kraju zupełnie egzotyczny, a teraz coraz częściej można spotkać mamy korzystające z takiego rozwiązania. Noszenie dziecka w chuście to prawdziwe wybawienie dla współczesnych rodziców, którzy muszą pogodzić opiekę nad maluchem z obowiązkami domowymi, towarzyskimi i pracą zawodową.
Jest wiele zalet chustowania dziecka, m.in. pogłębia więzi emocjonalne z maluchem, daje poczucie bezpieczeństwa dziecku, utrzymuje prawidłową temperaturę ciała pociechy, ułatwia wykonywanie obowiązków, pomaga przy dyskretnym karmieniu piersią.
Co więcej, chustonoszenie uwalnia ręce, dzięki czemu rodzic może sprzątać, gotować czy robić zakupy, cały czas zapewniając swojemu dziecku poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Ponadto dziecko noszone w chuście można zabrać ze sobą praktycznie wszędzie – w przeciwieństwie do wózka. W przypadku chusty nie ograniczają nas również żadne bariery architektoniczne. Możliwość uczestniczenia dziecka w codziennych czynnościach rodziców dostarcza mu dodatkowych bodźców, które sprzyjają rozwojowi układu nerwowego. Dzięki nim dziecko lepiej się rozwija, jest bardziej otwarte i ciekawe świata, a w przyszłości łatwiej odnajduje się w nowych sytuacjach.
Mimo że chustowanie ma wiele zalet, to jednak nie jest to dobre rozwiązanie dla każdego:
- Moja przygoda z chustonoszeniem zaczęła się kiedy mój syn skończył 5 miesięcy, więc stosunkowo późno. Na początku miałam trudności z poprawnym wiązaniem chusty, brakowało mi wprawy i cierpliwości, ale motywowało mnie to, że mój syn uwielbiał być noszony. Nieco później, kiedy syn skończył 9 miesięcy przerzuciłam się na nosidełko i było mi zdecydowanie łatwiej. Ogólnie sama idea noszenia w chuście jest wspaniała, ale poprawne zawiązanie to inna bajka. Zdecydowanie wolę nosidełko, z tym, że to już gadżet dla większych dzieci - powiedziała nam pani Joanna z Białegostoku.
Najlepszym sposobem na rozpoczęcie przygody z noszeniem dziecka w chuście jest zapisanie się na kurs chustowania. Profesjonalny doradca chustonoszenia nie tylko podpowie jaką chustę wybrać i nauczy różnych metod wiązania, ale też odpowie na wszystkie nurtujące pytania. Zajęcia realizowane są najczęściej w domu, co zapewnia pełną wygodę i poczucie komfortu. Naukę można rozpocząć jeszcze przed pojawieniem się dziecka na świecie. Oczywiście można również samemu się tego nauczyć - z pomocą przychodzi serwis YouTube, gdzie znajdują się dziesiątki filmów, na których można zobaczyć różne sposoby wiązania chusty od A do Z. Niebywałą zaletą tych filmików jest to, że można je odtwarzać niezliczoną ilość razy, a nawet zwolnić tempo odtwarzania tak, żeby wyłapać wszystkie kluczowe momenty wiązania.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl