Kultura i Rozrywka

Wróć

Azyl na dachu wieżowca i pogoń za marzeniami

2018-12-09 13:52:12
To będzie pierwszy pokaz filmu krótkometrażowego Łap pajaca. Zaraz po projekcji zaplanowano też koncert.
Wyraź siebie

Łap pajaca to historia trójki uziemionych bohaterów. W codziennej rzeczywistości przygniata ich brak odwagi wyrażenia swoich najskrytszych pragnień. Przecież grozi im wyśmianie, wykluczenie, ale najgorszy jest wstyd. Wstyd z powodu tego, kim się jest naprawdę. Odnajdują azyl na dachu wieżowca, gdzie wspólnie próbują poderwać się do lotu w głąb siebie.

Jak podkreślają twórcy filmu Łukasz Krysiewicz i Paula Czarnecka, Łap pajaca jest opowieścią o samoakceptacji i odwadze bycia sobą opowiedziana w 40 minutach filmu kręconego w Białymstoku i okolicach. Krysiewicz i Czarnecka zainspirowani twórczością Maliny Prześlugi stworzyli w swoim filmie ludzkie alter ego bohaterów dramatu Grande Papa: reklamówki z Żabki, anteny dachowej i gołębiej kupy. W produkcji wykorzystali utwory zespołu Gang Śródmieście: Rozkmina, Lakierki i Pajacka.

Pokaz filmu odbędzie się w poniedziałek (10.12) w kinie Forum, początek o godz. 19.00 (wstęp jest wolny). O godz. 20.00 w klubie Fama rozpocznie się koncert Gangu Śródmieście.

Film powstał w ramach stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego na rok 2018 oraz dzięki dofinansowaniu Miasta Białegostoku i współpracy Białostockiego Ośrodka Kultury.

Kim są twórcy?

Paula Czarnecka ukończyła Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, gdzie do tej pory pracuje jako wykładowca. Do 2015 roku aktorka w Teatrze Wierszalin w Supraślu, gdzie grała m.in. w Bogu Niżyńskim czy Wierszalin. Reportaż o końcu świata. Aktorka wielu spektakli niezależnych realizowanych przez ekipy teatralne z Białegostoku, Torunia czy Rzeszowa, m.in. Merylin Mongoł (Teatr Latarnia w Białymstoku), Saluton al la kosmo (UCK w Białymstoku) czy Kukrzysko (Białostocki Teatr Lalek). Reżyserka Innym razem (Teatr Baj Pomorski w Toruniu), pantomimicznej bajki Pan Stary i Czary (Teatr Szkolny im. J. Wilkowskiego) i spektaklu muzycznego Jak to niegrzecznym bywa źle (Stowarzyszenie Twórcze w Rzeszowie).

Natomiast Łukasz Krysiewicz jest operatorem na planach teledysków muzycznych i filmów fabularnych. Twórca licznych wideoreportaży z wydarzeń kulturalnych i występów artystycznych, jak również zapowiedzi i trailerów je poprzedzających. Operator w zadaniach typowo komercyjnych: reklamy przy współpracy z markami takimi jak Subaru czy festiwal muzyczny Halfway Festival używanymi zarówno promocji internetowej, jak i wyświetlanymi w mediach tradycyjnych. Twórca kampanii medialnych dla instytucji samorządowych (Kim jest streetworker). Twórca projektu teatralno-filmowego tylkoteatr.com, gdzie zajmował się rejestracją, montażem i adaptacją sztuk teatralnych na potrzeby nowych mediów.

W filmie występują: Katarzyna Kołodziejczak, Rafał Pietrzak, Urszula Chrzanowska, Jakub Klimaszewski, Błażej Piotrowski, Hanna Kość, Paula Czarnecka. Na planie asystowali: Ula Domysławska, Jakub Zimnoch, Aleksandra Fiłonowicz, a konsultacji kostiumowych udzielała Katarzyna Kapuścińska.

Zobacz też:
Pokaz filmu Łap pajaca,
Koncert zespołu Gang Śródmieście
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl