Kultura i Rozrywka

Wróć

Aż trzy nowe wystawy w Galerii Sleńdzińskich

2021-11-05 09:33:33
Białorusini mają głos, Hereafter oraz Lekcja - to trzy tytuły nowych wystaw przygotowanych przez Galerię Sleńdzińskich. Różne tematy, różne miejsca, różny czas, jednak na pewno każdą z ekspozycji warto zobaczyć.
Paweł Supernak
Białorusini mają głos

Wystawa plenerowa Białorusini mają głos zostanie otwarta w piątek (5.11), o godz. 15:00 na Rynku Kościuszki 4. Potrwa ona do 3 grudnia. To wystawa fotograficzna, która poświęcona jest problematyce walki o demokrację na Białorusi. Zorganizowana została przez Fundację Białoruś 2020.

Wiosną 2020 roku w Białorusi rozpoczęła się kampania wyborcza na urząd Prezydenta Republiki Białoruś, która stała się punktem zwrotnym w życiu tego kraju. Jak nigdy wcześniej Białorusini zjednoczyli się i robią wszystko, aby uwolnić kraj od dyktatury. Wielu z nich musiało opuścić swój kraj. Niektórzy mieszkają w Białymstoku od wielu lat, część od niedawna, ale wszyscy tak samo starają się działać na rzecz wolności i szczęśliwej przyszłości ukochanej Ojczyzny. Nie był to dla nich łatwy rok, ale mimo wszystko ważny — począwszy od kolejki w konsulacie w dniu wyborów, poprzez liczne akcje w obronie własnych praw, imprezy masowe i wspólne świętowanie.

Hereafter Pawła Supernaka

Hereafter jest projektem fotograficznym, w którym autor podejmuje bardzo ważny temat jakim jest śmierć. Rzadko o niej rozmawiamy i staramy się ją przesunąć gdzieś dalej w przestrzeń i wyobrażenie, które nas nie dotyczy w tej chwili. Paweł szuka odpowiedzi na filozoficzne pytanie co się dzieje z człowiekiem po śmierci. Żyjących bohaterów swojego projektu pyta wprost o to, co chcieliby, aby stało się z ich ciałem kiedy odejdą. Pomimo tego, że w większości przypadków w naszej kulturze chowamy ciało na cmentarzu, odpowiedzi są różne od powszechnego wyobrażenia o tradycyjnym pochówku.

Warto zobaczyć wystawę i razem z artystą poszukać własnej odpowiedzi co jest po drugiej stronie lustra ludzkiego życia.

Paweł Supernak (1979) – urodził się w Kielcach, duchem Podlasianin, obecnie mieszka i pracuje w Warszawie. Na co dzień fotoreporter Polskiej Agencji Prasowej. Wychował się w Białymstoku, gdzie pracował przez kilka lat jako fotoreporter Kuriera Porannego. Prywatnie zajmuje się fotografią dokumentalną. Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy).

Uczestniczył w wielu wystawach grupowych w kraju i zagranicą. Brał udział w kilku projektach fotograficznych, w tym „Ex Oriente Lux”, który prezentowano na Interfoto w Moskwie i Miesiącu Fotografii w Paryżu. Wystawiał swoje zdjęcia między innymi w Galerii 113 (2001), CK Zamek (2002) i Galerie Für Fotografie Hannover (2014). Zdobywca nagród w najważniejszych polskich konkursach fotografii prasowej: BZWBK PRESS FOTO (2013, 2011, 2007), Grand Press Photo (2008), konkurs tygodnika Newsweek Newsreportaż (2007).

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek (5.11), o godz. 17:00 w siedzibie Galerii przy ul. Wiktorii 5. Ekspozycja dostępna będzie do 5 grudnia.

Lekcja Bogdana Marszeniuka

Bogdan Marszeniuk miał dwa oblicza. Był wrażliwym artystą, który różne, nie raz trudne emocje przeżywał poprzez swoją sztukę. Był również wybitnym pedagogiem, który wychował całe pokolenia białostockich artystów, ucząc ich rysunku i malarstwa na zajęciach w Młodzieżowym Domu Kultury. Wielu zapamiętało go również jako duszę towarzystwa i barwną postać w artystycznym środowisku Białegostoku: dowcipkujący ze wszystkiego; jednocześnie ciepły i życzliwy.

Wystawa spróbuje przypomnieć Bogdana w jego obu rolach. Będzie to wybór prac udostępnionych przez rodzinę artysty oraz nawiążemy do pedagogicznej działalności Bogdana.

W czasie trwania wystawy odbędzie się premiera katalogu prac z tekstami Kamila Kopani i Anety Prymaki-Oniszk.

Wystawa zostanie otwarta w piątek (5.11), o godz. 18:00 w siedzibie Galerii przy ul. Legionowej 2. Wystawę będzie można oglądać do 2 stycznia 2022.
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl