Aktualności

Wróć

Automatycznie wysegreguje wszystkie śmieci. Rozruch nowoczesnej sortowni w Hryniewiczach

2016-06-20 18:29:21
Nowoczesna sortownia odpadów surowcowych zostanie uruchomiona jesienią w Zakładzie Utylizacji Odpadów Komunalnych w Hryniewiczach. W poniedziałek (20.06) rozpoczął się rozruch instalacji.
Spółka Lech
Do 2020 r. poziom recyklingu papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła, musi osiągnąć co najmniej 50%. W Białymstoku pozwoli na to nowoczesna sortownia. Dzięki niej będzie można odzyskać i ponownie wykorzystać większą ilość surowców, co dla mieszkańców oznacza, że koszty systemu gospodarki odpadami mogą być obniżone. Instalację już testowo uruchomiono.

Jak to działa?

Po dostarczeniu odpadów do sortowni w Hryniewiczach, zostaną z nich oddzielone odpady gabarytowe, opony, dywany czy elementy mebli. Pozostałe trafią do rozrywarki worków, po czym pracownicy ręcznie wydzielą przedmioty przeszkadzające i szkło. Następnie odpady będą rozdzielane wg ich gabarytów na sitach bębnowych i kaskadowych.

Najważniejsze, z punktu widzenia odzysku surowców wtórnych, jest przetwarzanie wydzielonej frakcji średniej 80-340 mm. Tę kieruje się do procesów automatycznej segregacji optycznej, balistycznej i magnetycznej. W separatorach optycznych będą wydzielane tworzywa sztuczne skąd trafią do dwóch separatorów balistycznych rozdzielających odpady lekkie, płaskie – tzw. 2D i ciężkie, toczące się – 3D. Z frakcji 2D separatory optyczne wydzielą folię. Surowce wtórne wysortowane przez separatory będą w końcowym etapie jeszcze ręcznie doczyszczane w kabinach sortowniczych.

Z wydzielonej na sicie bębnowym frakcji większej niż 340 mm w kabinie sortowniczej będą manualnie wybrane folia i karton, po czym zostaną skierowane do prasy belującej.

Pozostałe odpady to frakcja balastowa i wysokokaloryczna przeznaczona do termicznego unieszkodliwienia w spalarni.

Do odzysku, spalarni lub kompostowni

Linia technologiczna sortowni wydzieli też frakcję drobną 0-80 mm, która po wyseparowaniu z niej metali, zostanie skierowana do kompostowni.

Na polach ZUOK w Hryniewiczach składowane będą nieliczne odpady, głównie remontowo-budowlane oraz pozostałości po sortowaniu i kompostowaniu, które nie nadają się do termicznego unieszkodliwienia ani dalszego odzysku. Na składowisko trafiają również żużle i zestalone popioły ze spalarni.

Zacznie działać we wrześniu

Spółka Lech, która w imieniu miasta zarządza systemem gospodarki odpadami przygotowania do budowy sortowni o zdolności przerobowej 40 tys. ton/rok odpadów selektywnie zebranych rozpoczęła w sierpniu 2013 r. W ubiegłym roku tuszyły roboty budowlane. Planowany termin przekazania do użytku sortowni w Hryniewiczach to 20 września.

Wartość inwestycji sięga blisko 82 mln zł, w tym ponad 34 mln zł to środki unijne.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl