Kultura i Rozrywka

Wróć

Audiobook z poezją wybraną Zofii Pomian Piętki

2011-04-27 00:00:00
40 wierszy przeczytanych przez autorkę i lektorów - zarówno w języku polskim, jak i białoruskim tworzą pierwszy audiobook z poezją Zofii Pomian Piętki z Siemiatycz.
M.Gorbacz
Nowoczesny album poezji do posłuchania zawiera także dwujęzyczną - polską i białoruską recenzję Jana Leończuka. Audiobook Z mgły jesiennej jest drugim wspólnym wydawnictwem Stowarzyszenia Szukamy Polski i Książnicy Podlaskiej w ramach projektu Multimedialne Archiwum Kultury. Jak powiedziała Bożena Bednarek, koordynatorka projektu, jego celem jest upamiętnienie zasłużonych osób starszego pokolenia, by dzięki nowoczesnej formie pamięć o tych osobach i ich dokonaniach wciąż żyła.

Podobnie jak audiobooki Wiktora Szweda, wiersze Zofii Pomian Piątek trafią do bibliotek na Grodzieńszczyznę i do głównym polskich ośrodków czytelniczych. Co więcej, na kanale Itv Wrota Podlasia można obejrzeć wywiad o poezji i teatrze przeprowadzony w domu artystki. Od czasów gimnazjalnych jest zarażona teatrem, a na swoim koncie ma wiele nagród z konkursów recytatorskich, pracowała w Amatorskim Ruchu Teatralnym w Olsztynie, Augustowie i przez ponad 50 lat w Siemiatyczach.

Zofia Pomian Piętka urodziła się w Bońkowie Kościelnym koło Mławy na Mazowszu. Od 1952 roku mieszka i pracuje w Siemiatyczach. Poetka wyznała, że wrosła w podlaską ziemię i ją pokochała. Pisaniem i publikowaniem poezji zajęła się na emeryturze, choć całe życie tworzyła, lecz po cichu, do szuflady.

- Zauroczyła mnie twórczość białostockich poetów i pomyślałam, że i ja spróbuje - wyznała skromnie. Na swoim koncie ma już 10 tomów poetyckich takich jak: Nostalgia (1993), Dotyk pamięci (1996), Jaskółki (2000), Zauroczenie (2000), Zamyślenia (2003), Rozdroża (2003), Rozświetlać czas (2005), Ballady (2006), Wilno (2008), Rodzima ballada (2011).

Zdaniem poetki audiobook jest bardzo użytecznym wynalazkiem, zwłaszcza dla ludzi starszych lub niewidzących, którzy kochają poezję. Oprócz autorki, jej twórczość czyta Bożena Bednarek, a po białorusku Michał Androsiuk.

Zobacz także: Wydano pierwszy polsko-białoruski audiobook z wierszami Wiktora Szweda
MAG