Celem przedsięwzięcia jest szeroko pojęta edukacja społeczeństwa w zakresie pokojowego wykorzystywania energii jądrowej w kontekście rządowego programu budowy elektrowni atomowej w Polsce.
Podczas pokazów i prezentacji na stoiskach, a także w formie wykładów - organizatorzy będą omawiać zagadnienia z zakresu ochrony radiologicznej, istoty promieniotwórczości, stosowanych technologii budowy reaktorów i systemów zabezpieczeń oraz kosztów budowy przyszłej elektrowni jądrowej przy uwzględnieniu aspektów środowiskowych.
- Społeczeństwo polskie nadal potrzebuje wiedzy w tej dziedzinie, a Atomowy Autobus jest doskonałą okazją, żeby dowiedzieć się jeszcze więcej. Fundacja ma wiele pomysłów na to, w jaki sposób zainteresować ludzi i opowiedzieć im, jaka jest zasada działania elektrowni jądrowych i co dzięki nich możemy zyskać. Chcemy stworzyć otwartą debatę, dialog społeczeństwa, który będzie opierał się na racjonalnych argumentach i naukowych podstawach, a nie na stereotypach i sloganach bazujących na strachu, który zwykle wynika z niewiedzy – podsumowuje założenia akcji Łukasz Koszuk.
Otwarte prezentacje oraz wykłady (po każdym przewidziana jest możliwość zadawania pytań oraz dyskusja) odbędą się na kilku Wydziałach Uniwersytetu w Białymstoku w godz. 12 – 18.
Sprawdź szczegółowy program:
Finał akcji Atomowy autobus w Białymstoku