Ataki na pograniczników i żołnierzy. Ucierpiały także auta służbowe
W przeciągu 3 dni, polsko-białoruską granicę próbowało nielegalnie przekroczyć 219 imigrantów.
W miniony weekend (21-23.07) doszło do wielu prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią przez grupy cudzoziemców, składających się m.in. z obywateli Jemenu, Indii, Erytrei, Egiptu, Kamerunu i innych państw.
Minionej doby (23.07) 54 cudzoziemców próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi na terytorium Polski. Pewne grupy zaatakowały kamieniami patrole polskie na odcinkach pod odpowiedzialnością Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych i Placówki SG w Mielniku. Kampania ataków na funkcjonariuszy i pojazdy służbowe miała na celu utrudnienie działań policyjnych i umożliwienie nielegalnemu przekroczeniu granicy. W wyniku tych akcji, kilkukrotnie doszło do uszkodzeń samochodów służbowych Straży Granicznej.
W sobotę (22.07) 78 cudzoziemców również usiłowało nielegalnie przedostać się z Białorusi na teren Polski. Z tej grupy 12 osób zareagowało na widok patroli polskich, zawracając z powrotem na Białoruś. Niemniej jednak, pozostałe grupy cudzoziemców także atakowały patrole polskie, rzucając w nich kamieniami. W wyniku tych zdarzeń jeden z żołnierzy odniósł obrażenia. Został też uszkodzony samochód służbowy SG - są wgniecenia karoserii.
Z kolei w piątek (21.07) próbę nielegalnego przekroczenia granicy podjęło aż 87 cudzoziemców, w tym obywatele Jemenu, Egiptu i Kamerunu. W trakcie działań policyjnych udało się zatrzymać trzech pomocników, którzy mieli pomagać w nielegalnym przekraczaniu granicy. 2 obywateli Tadżykistanu przewoziło 5 obywateli Erytrei, z kolei obywatel Ukrainy przewoził 4 Syryjczyków.
Niezależnie od przewagi liczebnej i agresywnego zachowania niektórych grup, polskie służby graniczne podejmują wszelkie wysiłki, aby skutecznie monitorować granicę i przeciwdziałać próbom nielegalnego przekroczenia.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl