Aktualności

Wróć

ASF. Wojewódzki Lekarz Weterynarii wydaje zalecenia dla hodowców, pomoc w listopadzie

2016-09-07 17:04:29
Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii wystosował apel do rolników i hodowców trzody chlewnej w związku z wystąpieniem kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie województwa podlaskiego.
pixabay.com
Szybkie rozprzestrzenianie się ASF spowodowało objęcie całego województwa podlaskiego strefą zagrożenia. Teraz wojewódzki lekarz weterynarii wydał szereg zaleceń do rolników. Mają one pomóc w walce z wirusem.

Po pierwsze hodowcy muszą dokonywać w biurach powiatowych ARiMR rejestracji stad (także tych z jednym zwierzęciem), w których utrzymywane są świnie, a także, w możliwie najkrótszym terminie, zgłaszać zmiany ich pogłowia (kupna, sprzedaże, upadki, urodzenia). Najbliższe lecznice weterynaryjne powinny być zaś bezzwłocznie powiadamiane o wszystkich upadkach i zachorowaniach świń.

Rolnicy nie powinni nabywać trzody o niewiadomym pochodzeniu oraz statusie epizootycznym, w szczególności z niepewnego źródła (od tzw. handlarzy). Do gospodarstw mogą zaś wprowadzać wyłącznie świnie oznakowane i zaopatrzone w świadectwa zdrowia wystawione przez lekarza weterynarii.

Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przypomniał też, że na terenie gospodarstw muszą być bezwzględnie wdrożone i przestrzegane zasady bioasekuracji. Chodzi tu w szczególności o utrzymywanie świń w sposób wykluczający kontakt z dzikami, karmienie ich paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz bezpieczne przechowywanie słomy na ściółkę. Trzeba też wyłożyć maty dezynfekcyjne przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie. Do obsługi trzeba zaś używać obuwia i odzieży przeznaczonych wyłącznie do tego celu.

Afrykański pomór świń (ASF) stanowi ogromne zagrożenie dla gospodarki kraju. Straty związane z wystąpieniem choroby wynikają ze załamania produkcji zwierząt, zakazu handlu towarami z terenów dotkniętych chorobą oraz zakazu eksportu towarów pochodzących od świń i dzików.

W środę (7.09) komisarz Unii Europejskiej ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis zadeklarował, że jeśli w październiku ministrowie z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii podejmą wspólne ustalenia co do ASF, środki pomocowe z UE otrzymają w listopadzie.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl