ASF. W śledztwie pojawia się wątek byłego ministra rolnictwa
Prokuratura Okręgowa w Białymstoku, która prowadzi wielowątkowe śledztwo w sprawie szerzenia wirusa ASF, zbada m.in. zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego ministra rolnictwa i byłego głównego inspektora weterynarii.
Ewelina Sadowska-Dubicka
Wrócą do zawiadomienia z 2014 r.
17 marca 2014 r. Związek Zawodowy Rolników Rzeczpospolitej Solidarni oraz Federacja Gospodarstw Rodzinnych złożyli do Prokuratury Okręgowej w Białymstoku zawiadomienie/wniosek o wszczęcie postępowania karnego wobec ministra rolnictwa i rozwoju wsi Stanisława Kalemby oraz głównego inspektora weterynarii Janusza Związka. Zdaniem zawiadamiających, popełnili oni przestępstwa na szkodę około 15 tys. rolników oraz kilkudziesięciu innych podmiotów.
W poniedziałek (10.10) prokurator okręgowy w Białymstoku Marek Czeszkiewicz poinformował, że w tamtym zawiadomieniu była mowa o sprowadzeniu od lutego 2014 r. (wtedy wystąpił pierwszy przypadek ASF) na terenie woj. podlaskiego niebezpieczeństwa dla mienia w wielkich rozmiarach, powodując szerzenie się choroby zakaźnej w postaci wirusa afrykańskiego pomoru świń oraz przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych, w związku z występowaniem i rozprzestrzenianiem się w Polsce ASF.
To zawiadomienie trafiło także do Prokuratora Generalnego, zaś białostocka prokuratura przekazała je Prokuraturze Okręgowej w Warszawie. Tam postępowanie umorzono.
Teraz Prokuratura Okręgowa w Białymstoku wystąpiła do Prokuratury Okręgowej w Warszawie o przekazanie akt z postępowania sprzed 2 lat. Śledczy mają je zbadać w ramach prowadzonego od kilku miesięcy śledztwa ws. rozprzestrzeniania ASF.
Wielowątkowe śledztwo
W tej sprawie znajdują się już wątki z Zambrowa i Sokółki, gdzie 2 osobom postawiono zarzuty transportu świń z naruszeniem wymagań weterynaryjnych i poświadczenie nieprawdy w dokumentach.
We wrześniu do śledztwa włączono też zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożone przez ministra środowiska Jana Szyszko. Dotyczy ono przekroczenia uprawnień bądź niedopełnienia obowiązków od sierpnia 2013 r. do września 2015 r. przez ówczesnych wojewodę podlaskiego, ministra rolnictwa i głównego lekarza weterynarii, gdyż nie podjęli oni decyzji o przeprowadzeniu redukcyjnego odstrzału dzików.
W poniedziałek prokurator Marek Czeszkiewicz podał także, że w toku aktualnego śledztwa ustalono, że były wicepremier Janusz Piechociński oraz były minister rolnictwa Marek Sawicki w publicznych wypowiedziach zapewnili o podejmowaniu odpowiednich działań związanych ze zwalczeniem w Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń.
Od lutego 2014 r. w Polsce zanotowano 113 przypadków ASF u dzików oraz 23 ogniska choroby w gospodarstwach rolnych (ostatnie potwierdzono 30 września w gminie Nurzec-Stacja). Zdecydowana większość z nich wystąpiła w woj. podlaskim.
Ewa Reducha-Wiśniewolska
24@bialystokonline.pl