Arcybiskup Jakub honorowym obywatelem Białegostoku
W 20. rocznicę powołania na biskupa Jakub, ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej, otrzymał tytuł honorowego obywatela Białegostoku. Doszło do tego podczas uroczystego posiedzenia Rady Miasta Białystok w Pałacu Branickich.
MN
W lutym prezydent Tadeusz Truskolaski poinformował, że złożył do rady miasta wniosek o przyznanie honorowego obywatelstwa Białegostoku prawosławnemu arcybiskupowi białostocko-gdańskiemu Jakubowi. Na datę nadania tytułu zaproponował 30 marca – czyli 20. rocznicę nadania duchownemu tytułu biskupa.
Człowiek dialogu
W sobotę w Auli Magna Pałacu Branickich odbyła się uroczysta sesja rady miasta, podczas której radni oficjalnie podjęli decyzję i od razu uhonorowali arcybiskupa Jakuba. Laudację wygłosił sam prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.
- Arcybiskup Jakub przez te już kilkadziesiąt lat swojej posługi duszpasterskiej, przez ponad 20 lat posługi biskupiej, dał się poznać jako człowiek dialogu. Jako człowiek, który łączy ludzi. Jako człowiek, który opierając się na wartościach ewangelii, stara się w każdym człowieku znaleźć dobro i równocześnie działać na rzecz wartości ekumenicznych, tak ważnych dla naszego miasta – mówił prezydent Tadeusz Truskolaski.
Wynik głosowania radnych nie mógł być oczywiście inny niż jednomyślna decyzja za - i tak też się stało. Arcybiskup był bardzo wdzięczny za nadanie mu tytułu, podziękował wszystkim zaangażowanym w cały proces.
- Do tej pory nie mogłem podziękować, bo w sumie nie wiadomo, jaki będzie wynik głosowania – żartował, mówiąc do zebranych w Auli Magna licznych gości. - Miasto Białystok zawsze było bliskie memu sercu. Jego obywatelem zostałem właściwie od momentu rozpoczęcia nauki w technikum elektrycznym. (...) Powróciłem tu na stałe 20 lat temu, ponieważ wówczas decyzją Świętego Soboru Biskupów zostałem mianowany biskupem diecezji białostocko-gdańskiej - dodał.
Arcybiskup przyznawał, że gdy wstępował do klasztoru, nie spodziewał się, że kiedykolwiek zostanie biskupem, ponieważ zawsze bliżej mu było do ciszy klasztornej celi. Starał się jednak kontynuować pracę swoich poprzedników i współpracować ze wszystkimi oraz wspierać wszelkie istotne inicjatywy lokalne.
- Starałem się zrozumieć wszystkich i działać na rzecz dobrej współpracy i jedności obywateli, bo jest to rzecz potrzebna nam wszystkich, i jest też niezbędnym warunkiem sukcesu miasta i jego mieszkańców. Przez ostatnie 20 lat byłem świadkiem wielkich przemian, jakie zachodziły w naszym mieście. Białystok zmienił się nie do poznania i jest teraz miastem nowoczesnym, czystym i pięknym. Z przyjemnością oprowadza się po nim gości i z dumą pokazuje odnowione i nowe miejsca – chwalił miasto w swoim wystąpieniu jego nowy honorowy obywatel.
Pierwsze takie wyróżnienie
Arcybiskup Jakub jest szesnastą osobą, która otrzymała ten tytuł, ale pierwszą wyznania prawosławnego, co podkreślał Adam Musiuk – zastępca prezydenta Truskolaskiego, który również jest prawosławny.
- To osobiste wyróżnienie arcybiskupa Jakuba, ale jest też wielkim wyróżnieniem dla nas – wszystkich prawosławnych mieszkańców Białegostoku – mówił Adam Musiuk. - Osoby prawosławne od samego początku tworzyły to miasto – budowali jego społeczność, tworzyli jego wielokulturowość i dzisiaj po raz kolejny przez postać arcybiskupa Jakub zapisują się w jego historii - dodał.
Poza nimi honorowymi obywatelami Białegostoku są: abp Edward Ozorowski, Ludwik Krzysztof Zalewski-Zamenhof, Józef Piłsudski, Marian Kościałkowski, Alfons Karny, Lech Wałęsa, Ryszard Kaczorowski, abp Sławoj Leszek Głódź, Jan Paweł II, abp Stanisław Szymecki, kard. Henryk Gulbinowicz, Jerzy Maksymiuk, ks. Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski, abp Wojciech Zięba, a także małżeństwo Catherine Stankiewicz von Ernst i Zygmunt Stankiewicz.
Przed chwilą habilitowany
Oficjalny tytuł arcybiskupa Jakuba to Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Jakub, Prawosławny Arcybiskup Białostocki i Gdański. Jego świeckie imię to natomiast Jakub Kostiuczuk. Urodził się w 1966 roku w Narwi. Ukończył Technikum Elektryczne w Białymstoku, gdzie później pracował jako elektryk. W 1987 roku wstąpił do monasteru supraskiego, przyjął postrzyżyny zakonne i otrzymał święcenia diakońskie. W tym samym roku rozpoczął studia w Moskiewskiej Akademii Teologicznej, gdzie w 1992 roku obronił pracę magisterską, później uzyskał tytuł doktora i co ciekawe, dwa dni temu – 28 marca uzyskał stopień doktora habilitowanego.
Jakub święcenia kapłańskie przyjął z rąk ówczesnego arcybiskupa białostockiego i gdańskiego Sawy w 1989 roku, a śluby zakonne złożył w 1993 roku. W 1995 roku rozpoczął pracę w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie jako asystent w Katedrze Teologii Dogmatycznej i Moralnej. Od tego też roku pełnił funkcję duchowego opiekuna Prawosławnego Bractwa Świętych Cyryla i Metodego. Później mianowany namiestnikiem monasteru Zwiastowania Przenajświętszej Bogarodzicy i św. Jana Teologa w Supraślu. Święcenia biskupie otrzymał 11 maja 1998 roku z tytułem biskupa supraskiego.
Decyzją Świętego Soboru Biskupów 30 marca 1999 roku powołany ordynariuszem diecezji białostocko-gdańskiej. Uroczysty ingres na katedrę białostocką odbył 22 maja 1999 roku. Dnia 16 czerwca 2008 roku otrzymał godność arcybiskupa.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl