Aktualności

Wróć

Archeologiczne odkrycie na zabytkowym rynku

2020-03-25 14:19:18
Te dwa okazałe budynki z krajobrazu jednego z najstarszych miast w województwie podlaskim - Łomży - zniknęły w czasie II wojny bezpowrotnie. Na ich szczątki natknęli się drogowcy podczas przebudowy jednej z ulic w centrum.
M. Bienia
W Łomży trwa przebudowa ul. Rządowej. W trakcie robót ziemnych pracownicy budowy natknęli się na fragmenty murów kamiennych oraz ceglano-kamiennych. To pozostałości dwóch budynków. Pierwszy z nich odkryto na odcinku od Starego Rynku do wylotu pl. Kościuszki.

- Odsłonięto część kamiennych fundamentów narożnika pnółnocno-zachodniego budynku, prawdopodobnie dawnego Hotelu Polskiego, zbudowanego w latach 40 XIX w. przez Mateusza Śmiarowskiego - poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku.

Hotel Polski został zniszczony w 1939 r. i rozebrany po II wojnie światowej. Był usytuowany w narożniku pl. Kościuszki (dawniej Nowego Rynku) i ul. Rządowej, która w owym czasie była znacznie węższa niż obecnie.

- Po przeciwnej stronie ul. Rządowej, w narożniku ul. Rządowej i Krzywe Koło, odsłonięto fragment fundamentu wieży wschodniej kościoła jezuitów - podały podlaskie służby konserwatorskie.

Kościół jezuitów na Nowy Mieście wznoszono w kliku fazach. Budowa rozpoczęła się w 1621 r. i z przerwami trwała przez cały XVII w., by ostatecznie zakończyć się w latach 1725-1731. Monumentalna dwuwieżowa fasada świątyni była usytuowana wzdłuż ul. Rządowej na odcinku od ul. Krzywe Koło do obecnej ul. Zjazd, nieistniejącej w czasach budowy kościoła. Kościół został wysadzony przez Niemców w 1944 r. i rozebrany po wojnie, w związku z budową hotelu Polonez.

Ul. Rządowa to element historycznego układu urbanistycznego Łomży wpisanego do rejestru zabytków. Jest położona na terenie stanowiska archeologicznego - zespół staromiejski.
Paulina Górska
24@bialystokonline.pl