Aktualności

Wróć

Archeolodzy odkryli ślady sprzed 4 tys. lat

2020-07-01 18:35:33
Trwają badania archeologiczne na Starym Rynku w Łomży. Co do tej pory odkryto?
Sebastian Kołodziejczyk / WUOZ
Pozostałości po kramach i stoiskach kupieckich, tajemnicza kamienna niecka, monety i przedmioty codziennego użytku.

Archeologiczne ratownicze badania wykopaliskowe na terenie Rynku Starego w Łomży rozpoczęły się w kwietniu bieżącego roku. Do tej pory udało się przebadać ponad połowę obszaru przeznaczonego do wykopalisk, czyli teren wokół powstającej hali hultury, południową i centralną część placu Stary Rynek.

- W wyniku prowadzonych prac udokumentowano i przebadano 570 nieruchomych obiektów archeologicznych, są to głównie pozostałości po jamach i słupach tworzących kramy i stoiska kupieckie - szczegóły podaje prof. Małgorzata Dajnowicz, Podlaski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Archeologom udało się zlokalizować południową część starego ratusza miejskiego a także tajemniczą, znajdującą się prawie w centrum placu, wybrukowaną nieckę oraz dwie studnie - murowaną i drewnianą. W trakcie prac udało się też pozyskać imponującą ilość zabytków ruchomych.

- Archeolodzy odkopali m.in. monety, plomby kupieckie, aplikacje, przedmioty codziennego użytku, fragmenty potłuczonych naczyń - informuje Dajnowicz.

Najstarsze zabytki to fragmenty ceramiki kultury niemeńskiej sprzed 4 tysięcy lat, prostokątne paleniska z okresu wpływów rzymskich oraz przedmioty z przełomu XV i XVI stulecia.
Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl