Apokaliptycznie nad Podlasiem. Przez wichury doszło do wielu zniszczeń
W niedzielę (28 lipca) nad Podlasiem przeszła niebezpieczna wichura. Podlascy strażacy interweniowali z powodów atmosferycznych prawie 300 razy.
KM PSP Suwałki
Od godz. 16:00 w całym województwie podlaskim występował silny wiatr, osiągający prędkość nawet 90 km/h. W niektórych miejscowościach padał intensywny deszcz, a sytuacja zmieniała się dynamicznie. Wieczorem w części regionu przeszły burze, którym również towarzyszył silny wiatr. W powiatach augustowskim, grajewskim, monieckim, sejneńskim, sokólskim, suwalskim oraz w samych Suwałkach obowiązywał tego dnia drugi stopień zagrożenia atmosferycznego. Silny wiatr i deszcz dotarły również do Białegostoku.
Podlascy strażacy nie mieli tego dnia spokoju. Według informacji, do godz. 18:00 z powodu gwałtownej pogody interweniowali tego dnia w regionie blisko 200 razy. Do godz. 20:00 liczba ta wzrosła do 260 zgłoszeń. Dzisiaj (29 lipca) Komenda Wojewódzka PSP w Białymstoku podała, że strażacy interweniowali w sumie 321 razy, z czego 295 zgłoszeń było związanych z gwałtownymi warunkami pogodowymi. Najwięcej zdarzeń odnotowano w powiatach suwalskim, białostockim i augustowskim.
Finalnie silny wiatr spowodował wiele zniszczeń w naszym województwie. Podlascy strażacy interweniowali głównie w związku z połamanymi drzewami i zerwanymi liniami energetycznymi. W skutek pogody, wieczorem w Klepaczach doszło również do przewrócenia drzewa na dach domu. Według przekazanych informacji, poprzedniego wieczoru na szczęście nikt nie ucierpiał.
Według prognoz meteorologów, wiatr w województwie podlaskim będzie dzisiaj słabnąć, jednak nadal należy zachować ostrożność, bowiem w naszym regionie wciąż obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia meteorologicznego. W Białymstoku wiatr może dziś osiągnąć prędkość do 75 km/h.
Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku apeluje o zachowanie ostrożności i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas silnego wiatru. Według przekazanej przez nich informacji na Facebooku, należy śledzić aktualne prognozy pogody, usunąć z balkonów i parapetów przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr, zamknąć okna i drzwi oraz unikać planowania wycieczek i wyjazdów. W sytuacji pojawienia się bardzo silnego wiatru lub intensywnych opadów deszczu w trakcie podróży samochodem, należy znaleźć bezpieczne schronienie i unikać zatrzymywania się pod drzewami, liniami energetycznymi czy lekkimi konstrukcjami.
Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl