Zdrowie

Wróć

Aplikacja mobilna przeanalizuje głos chorego i pomoże w diagnostyce

2019-01-10 13:37:31
To innowacyjny - na skalę światową - projekt. UMB oraz firma Techmo chcą przygotować aplikację mobilną, która przeanalizuje głos pacjenta i pomoże lekarzowi w diagnostyce - wszystko podczas rozmowy telefonicznej.
Dorota Mariańska
Grant na realizację pomysłu

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku wspólnie z krakowską firmą Techmo zdobył blisko 10 mln zł na innowacyjne badania, które będą polegały na wczesnym wykrywaniu chorób. Posłuży do tego metoda analizy telefonicznej głosu pacjenta.
 
Naukowcy i lekarze pod kierownictwem prof. Karola Kamińskiego, kierownika Zakładu Medycyny Populacyjnej i Prewencji Chorób Cywilizacyjnych UMB, wspólnie z ekspertami firmy Techmo opracują system diagnostyki komputerowej VAMP (Voice Analysis for Medical Professionals).

- Projekt VAMP to projekt, który złożyła firma Techno, który został zatwierdzony, zarekomendowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju do dofinansowania we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Białymstoku. Chciałbym podkreślić, że ten projekt jest częścią naszego projektu Białystok Plus, projektu badań populacyjnych, projektu, w którym oceniamy mieszkańców Białegostoku pod wieloma względami zdrowotnymi - mówi prof. Karol Kamiński.

Najpierw badania - potem aplikacja

Tym razem przebadanych będzie łącznie ok. 800 osób, a ich głos zostanie nagrany, co docelowo ma usprawnić wczesną diagnostykę chorób cywilizacyjnych, schorzeń psychicznych i zmian neurodegeneracyjnych.

- Generalnie staraliśmy się wybrać taki profil chorób, o których mówimy, że są to choroby cywilizacyjne. Na pewno będą to pacjenci z chorobami serca, z niewydolnością serca, endokrynopatie, niedoczynność tarczycy w przebiegu choroby Hashimoto, zespół policystycznych jajników, depresja, schizofrenia, zaburzenia górnych i dolnych dróg oddechowych - podkreśla prof. Irina Kowalska, dziekan Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Stomatologii i Oddziałem Nauczania w Języku Angielskim UMB.

Co ważne, diagnostykę medyczną można będzie zapoczątkować nie tylko podczas wizyty u lekarza, ale także gdy pacjent rozmawia przez telefon. W tym celu powstać ma specjalna aplikacja na urządzenia mobilne.

- Pierwszym zadaniem będzie znalezienie zmian długoterminowych w głosie. [...] Liczymy na to, że dzięki analizie zmian w głosie będziemy mogli zapobiegać konieczności hospitalizacji. Pacjent zgłosi się do lekarza wcześniej – wskazuje prof. Kamiński.

- Aplikacja na telefon będzie analizowała zmiany w głosie w historii takiej bardziej długoterminowej i wówczas sugerowała będzie ona lekarzom, jakie badania diagnostyczne należałoby przeprowadzić – dodaje Bartosz Ziółko, prezes firmy Techno.

Aplikacja ma być gotowa za 3 lata.

Projekt krakowskiej Techmo (firmy specjalizującej się w technologiach przetwarzania mowy) i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku otrzymał jedną z najwyższych ocen w Programie Projektu NCBiR. W sumie o granty rywalizowało w tej edycji konkursu blisko 130 innowacyjnych projektów.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl