Wśrod pacjentów oraz ich rodzin narasta zatem trend do poszukiwania na własną rękę skutecznych dróg leczenia. Niewątpliwą alternatywą w tej sytuacji jest terapia manualna, która dzięki swej skuteczności jest aktualnie wiodącą formą terapii pacjentów z bólem narządu ruchu a w szczególności bólem kręgosłupa.
Yumeiho
Głównym celem terapii Yumeiho jest skorygowanie położenia kości miednicy, prawidłowe ustawienie kręgosłupa dzięki czemu uruchamia się samoleczące siły organizmu i dociera do przyczyny schorzenia. Yumeiho to system terapeutyczny składający się z pewnej ilości zabiegów (w zależności od schorzenia) gdzie jeden zabieg trwa ok. 40 minut a terapeuta wykorzystuje podczas jego trwania 100 różnych technik. Są to przede wszystkim: masaż ugniatająco uciskowy oraz mobilizacja stawów przeprowadzana w oryginalny i bezbolesny sposób.
Yumeiho jest bardzo efektywną terapią w następujących schorzeniach: bóle kręgosłupa, bóle stawów, dyskopatie, skoliozy, migreny, bóle mięśni, różnica w długości kończyn dolnych, bóle menstruacyjne, asymetrie układu kostnego i mięśniowego itd.
Metoda Robina McKenziego:
Według tej teorii jednym z głównych sprawców naszych kopotów z kręgosłupem jest uszkodzony krązek międzykręgowy (dysk). Wewnętrzne elementy uszkodzonego krążka mają tendencję do przemieszczania się z każdym ruchem bądź zmianą pozycji ciała. System diagnostyczny metodą McKenziego pozwala ustalić kierunek przemieszczenia uszkodzonych tkanek a pacjent czynnie, ruchem wykonywanym samodzielnie albo z pomocą terapeuty, koryguje struktury uszkodzonego krążka, uzyskując szybkie zmniejszenie lub eliminację dolegliwości bólowych.
Kinesiology Taping:
Wywodzi się z Japonii a twórcą metody jest dr Kenzo Kase.
Terapia Kinesiology Taping to sensoryczne oddziaływanie plastra na organizm w celu wykorzystania możliwości kompensacyjnych organizmu. Pomocna w terapii bólu. Wpływa na funkcje mięśni, zmniejszając ich patologiczne napięcie. Poprawia mikrokrążenie, aktywizuje system limfatyczny, wspiera funkcje stawów.
Metoda Briana Mulligana:
Brian Mulligan jest nowozelandzkim fizjoterapeutą, który w latach 90-tych przedstawił nową koncepcję diagnostyczno-terapeutyczną mobilizacji stawowej połączonej z ruchem. Nowatorskie podejście jego konceptu polega m.in. na połączeniu ruchu biernego wykonywanego przez terapeutę i ruchu czynnego wykonywanego przez pacjenta. Mulligan uważa, że zmiany w obrębie segmentu ruchowego (w tym stawów miedzywyrostkowych) mogą powodować ograniczenia ruchu i ból w czasie jego wykonywania. Metoda niezwykle pomocna przy dolegliwościach w obrębie narządu ruchu.
Wszystkich zainteresowanych wyżej opisanymi rodzajami terapii prosimy o kontakt osobisty w siedzibie firmy DobreTerapie przy ul. Rumiankowej 14 w Białymstoku lub telefoniczny pod numerem tel. 0 85 876 47 29. Więcej informacji można znaleźć na
www.dobreterapie.pl.