Amerykańscy studenci przyjeżdzają do Białegosotku uczyć się prawa
W poniedziałek, 2 lipca na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku rusza III edycja anglojęzycznej Letniej Szkoły, opartej na umowie podpisanej z Wydziałem Prawa Michigan State University College of Law w Stanach Zjednoczonych. Podobieństwa i różnice między prawem amerykańskim i europejskim wspólnie będzie zgłębiać międzynarodowa grupa studentów prawa: 14 amerykańskich, 20 z Polski, 2 z Litwy i 3 z Białorusi.
archiwum
Udział w Letniej Szkole to dla nich niepowtarzalna okazja zdobycia wiedzy wykraczającej poza programy studiów. Zajęcia w języku angielskim będą odbywać się od poniedziałku do piątku przez kolejne cztery tygodnie, a prowadzone będą przede wszystkim przez amerykańskich wykładowców. Wśród tematów - prawo konstytucyjne, prawo pracy czy ochrony środowiska, a wszystko w ujęciu porównawczym. Każdy blok będzie kończył się zaliczeniem.
Uczestnicy otrzymają specjalne amerykańskie dyplomy (certyfikaty) wydane przez Michigan State University College of Law oraz dyplomy Wydziału Prawa UwB potwierdzające udział w Szkole i zaliczenie przedmiotów oferowanych w ramach programu. Przedsięwzięcie ma dla Wydziału Prawa UwB charakter prestiżowy: to druga w Polsce i ósma w Europie Środkowo-Wschodniej Szkoła, która otrzymała akredytację ABA (American Bar Association), dzięki czemu w zajęciach biorą udział studenci amerykańscy.
Wykład otwierający wygłosi w poniedziałek, o godz. 9 były premier i minister spraw zagranicznych, dr Włodzimierz Cimoszewicz (sala 314).
To nie jedyna międzynarodowa letnia szkoła realizowana na Wydziale Prawa UwB. Do 4 lipca potrwają zajęcia dotyczące prawa europejskiego. W ramach tego przedsięwzięcia uczy się wspólnie 10 studentów z Sankt Petersburga i 11 z Białegostoku.
Zapewnienie wykraczających poza standardowe programy studiów zajęć z prawa obcego to jeden z priorytetów Wydziału Prawa UwB. Globalizacja stawia bowiem wyzwania także przed prawnikami - znajomość regulacji międzynarodowych to w obecnych czasach konieczność. Dlatego w planach wydziału jest uruchomienie w roku akademickim 2012/2013 kolejnej szkoły prawa obcego - tym razem niemieckiego. Rekrutacja już trwa.
Magdalena Gorbacz
magda.g@bialystokonline.pl