Nauka

Wróć

Albo za mało miejsc, albo za mało uczniów. Rusza rekrutacja do przedszkoli i podstawówek

2017-04-03 16:32:45
Od 6 do 13 kwietnia potrwa rekrutacja do przedszkoli i szkół podstawowych w Białymstoku. O ile w tych pierwszych miejsc pewnie zabraknie, o tyle w drugich większa ilość kandydatów byłaby mile widziana.
pixabay.com
Doroczny bój o miejsca

W Białymstoku rekrutacja do przedszkoli publicznych i niepublicznych oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach rozpocznie się 6 kwietnia. Rodzice będą mogli składać wnioski o przyjęcie ich dzieci do tych placówek przez tydzień. Lista przyjętych zostanie podana do publicznej informacji 26 kwietnia.

Rekrutacją są objęte dzieci z roczników 2011-2014 mieszkające w Białymstoku. O przyjęcie do przedszkola lub oddziału mogą także ubiegać się rodzice, których dziecko ukończyło 2,5 roku (rocznik 2015). W przypadku maluchów mieszkających poza naszym miastem można starać się o przyjęcie do białostockich placówek po zakończeniu rekrutacji, jeśli będą one dysponowały wolnymi miejscami.

Łącznie przygotowano ponad 10 tys. miejsc - ok. 8,5 tys. w 60 przedszkolach samorządowych, 950 w 38 oddziałach przedszkolnych przy szkołach podstawowych i dodatkowo 630 w 8 przedszkolach niepublicznych. Ta liczba może okazać się niewystarczająca, a miejsca może zabraknąć dla 400-500 dzieci.

- Czy wystarczy miejsc w przedszkolach, to się okaże po rekrutacji. My zakładamy, że nie wystarczy – mówi Ewa Mituła, dyrektor departamentu edukacji w magistracie. - Wówczas będzie potrzeba dostosowania jeszcze 4 szkół, żeby można było otworzyć w nich oddziały przedszkolne. Liczymy się z tym i przygotowujemy na to środki. Drugi wariant to skorzystanie z oferty przedszkoli niepublicznych. Obecnie miasto ma 8 takich umów, ale jeśli się okaże, że liczba jest niewystarczająca, to jesteśmy gotowi do tego, żeby zaprosić inne przedszkola do współpracy w ramach konkursu.

Cenni nie tylko pierwszacy

W tych samych terminach co rekrutacje do przedszkoli odbędzie się też nabór do szkół podstawowych. W tym roku, poza I klasami, będzie on również przeprowadzony do klas IV i VII w podstawówkach, które zostały utworzone z wygaszanych gimnazjów. Jednak utworzenie tych oddziałów będzie zależne od tego, ile osób wyrazi chęć ewentualnej zmiany szkoły podstawowej.

Będzie to miało ogromne znaczenie dla funkcjonowania tych szkół. Jeśli bowiem utworzone zostaną w nich tylko klasy I, to w najbliższych latach pojawi się problem z nauczycielami, którzy uczą przedmiotów ścisłych. Większość z nich rozpoczyna się dopiero od klasy V.

Do klas I będą przyjmowane dzieci z dwóch roczników - 2010 i 2011. Są to uczniowie 7-letni objęci obowiązkiem szkolnym oraz 6-letni, jeśli rodzice wyrażą chęć posłania ich do podstawówek. Kandydaci będą przyjmowani z urzędu, jeśli placówka jest w obwodzie, w którym mieszkają lub na wniosek rodziców, jeśli wybrano placówkę poza obwodem.

– Skorzystanie z miejsca w szkole podstawowej jest prawem, nie obowiązkiem. Oznacza to, że dziecko ma zapewnione miejsce w klasie I w szkole obwodowej, ale rodzice mogą starać się o przyjęcie dziecka do innej placówki – mówił zastępca prezydenta Rafał Rudnicki.

Rekrutacja do wszystkich placówek odbywa się z wykorzystaniem systemu informatycznego (www.nabor.um.bialystok.pl). Wniosek o przyjęcie dziecka można wypełnić za pośrednictwem strony internetowej. Następnie należy go wydrukować, podpisać i złożyć w szkole lub przedszkolu.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl