Akcja Zimowy ratownik 2018. Strażnicy interweniowali już 166 razy
Zima ze swoim mroźnym obliczem jeszcze nie nadeszła, ale już tylko jej oddech powoduje, że osoby bezdomne, starsze i niepełnosprawne potrzebują pomocy. W ciągu zaledwie dwóch tygodni strażnicy miejscy oraz ratownicy interweniowali dokładnie 166 razy.
UM Białystok
3 osoby trafiły do ogrzewalni, 42 - do izby wytrzeźwień
Trwa akcja Zimowy Ratownik 2018, która ma zapobiegać tragediom związanym z niskimi temperaturami. Strażnicy miejscy, wraz z wyposażonymi w sprzęt i środki medyczne ratownikami, kilka razy w miesiącu odwiedzają miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. To już kolejna edycja tego przedsięwzięcia.
Organizowane są specjalne patrole, które przeszukują miasto. Sprawdzają pustostany, węzły ciepłownicze, klatki schodowe, piwnice w poszukiwaniu osób narażonych na zamarznięcie. W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia obowiązkiem strażników jest przewiezienie bezdomnego do noclegowni, ogrzewalni lub izby wytrzeźwień. Natomiast, jeżeli stan zdrowia osoby bezdomnej budzi niepokój funkcjonariusza, na miejsce wzywane jest pogotowie ratunkowe.
Do tej pory podjęto już aż 166 interwencji. W 4 przypadkach konieczne było wezwanie służb medycznych, 3 osoby zostały przewiezione do ogrzewalni, natomiast 42 osoby będące pod wpływem alkoholu strażnicy przewieźli do izby wytrzeźwień.
– Funkcjonariusze informują o miejscach, w których można uzyskać pomoc, zjeść ciepły posiłek, przenocować – mówi zastępca prezydenta Białegostoku Przemysław Tuchliński. – Zwracamy się też do mieszkańców naszego miasta, by zawiadamiali straż miejską o takich niepokojących sytuacjach. Dzięki pomocy białostoczan już nieraz udawało się zapobiec tragedii.
Warto reagować
Niskie temperatury są śmiertelnym zagrożeniem nie tylko dla osób bezdomnych, ale także dla starszych i niepełnosprawnych. Najwięcej zgonów zdarza się właśnie z powodu wychłodzenia, zaniedbanych urazów, schorzeń i uzależnień. Na niebezpieczeństwo narażone są szczególnie osoby będące pod wpływem alkoholu, które zasypiają na ławkach, przystankach czy chodnikach.
Jeżeli ktoś widzi takie osoby, może pomóc - wystarczy zadzwonić pod alarmowy numer telefonu straży miejskiej 986 lub pod numer 112.
Podczas ubiegłorocznej akcji Zimowy Ratownik białostoccy strażnicy interweniowali w sumie ponad 2,1 tys. razy. Blisko 1,1 tys. osób przewieźli do izby wytrzeźwień, 42 osoby – do ogrzewalni, a 28 osób przekazali służbom medycznym.
Poza tym magistrat ogłosił też otwarty konkurs ofert na prowadzenie działań na rzecz bezdomnych i osób w trudnej sytuacji życiowej. Chodzi o udzielenie schronienia, zapewnienie posiłku i niezbędnego ubrania, porady prawne i psychologiczne oraz streetworking. Do udziału w konkursie można zgłaszać się do 12 grudnia. Szczegóły znajdują się stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl