Kultura i Rozrywka

Wróć

Akcja Zima w BOK-u. Wszystko, co dzieci lubią najbardziej

2019-01-14 07:13:42
Pokazy filmów, twórcze warsztaty, spektakl, koncert i spotkanie podróżnicze, czyli wszystko to, co dzieci lubią najbardziej! Z okazji ferii Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na Akcję Zima.
Białostocki Ośrodek Kultury
Koncert i warsztaty Ani Brody Lubię bale w karnawale

Repertuar koncertu i warsztaty Ani Brody nawiązują do płyty artystki Najlepsze życzenie z zimowymi i baśniowymi piosenkami. To piosenki o zimie, pełne dobrych życzeń, o balach w karnawale, zimowych niańkach, Elfach - bajkowych i dobrych stworzeniach, i wiele innych.

W planach są też warsztaty: z elementami interakcji piosenko-twórczej dla małego melomana i Rodzica, eksperymenty z dźwiękiem i rytmem, szybka nauka wpadających w ucho melodyjek, autorski pomysł na tworzenie muzycznych obrazków do tekstów z udziałem
muzycznych rekwizytów takich jak dzwonki, trójkąty i tamburyny i inne. Impreza odbędzie się 31 stycznia.

Prezentacja podróżnicza Tomka Habdasa Ahoj, górska przygodo!

Stary niedźwiedź mocno śpi... Ale co zrobić, kiedy niedźwiedź nie śpi i takiego misia spotkamy w lesie? Czy nasze polskie misie są tak sympatyczne jak Kubuś Puchatek? A skoro już o Kubusiu mowa, to czy wiecie, gdzie w Polsce znajduje się Chatka Puchatka oraz skąd pochodzi Reksio, Bolek i Lolek? Jeżeli chcecie się tego wszystkiego dowiedzieć, to warto przyjść na górsko-bajkowe spotkanie z Tomkiem Habdasem - chłopakiem, który góry kocha ponad życie i zna trochę bajek i legend z nimi związanych.

Dowiecie się, jak oswoić niedźwiadka, poznacie gwarę góralską oraz legendę o Morskim Oku i śpiącym rycerzu. Wspólnie będzie można namalować młodego turystę i poznać zwierzęta, które mieszkają w górskich parkach narodowych. Spotkanie odbędzie się 30 stycznia.

Warsztaty Marakasy i Gniotki z balonów Moniki Piskurewicz

Podczas warsztatów Marakasy dzieci stworzą swój własny instrument muzyczny. Dowiedzą się, jak w prosty sposób i przy użyciu przedmiotów codziennego użytku skonstruować marakasy - instrumenty perkusyjne wywodzące się z Ameryki Środkowej i Południowej. Będzie to nie tylko okazja do ćwiczenia zdolności manualnych i plastycznych, ale również do eksperymentowania z dźwiękiem i rytmem. W zależności od doboru elementów każdy z uczestników będzie miał możliwość wykreowania instrumentu o własnym, unikatowym brzmieniu. Wykonane marakasy z pewnością staną się atrakcyjnym urozmaiceniem trwającego karnawału, a być może dla niektórych uczestników przygoda ta stanie się pierwszym krokiem ku nowej muzycznej pasji. Warsztaty odbędą się 22 stycznia.

Z kolei podczas warsztatów Gniotki z balonów dzieci będą miały okazję stworzyć gniotka - zabawkę, którą niektórzy z nas pamiętają z własnego dzieciństwa, a która – poza łatwością wykonania i dostępnością materiałów - ma jeszcze jedną niebagatelną zaletę: jest podręcznym sposobem na rozładowanie negatywnych emocji lub nadmiaru energii.

Proces wykonywania gniotka dostarczy uczestnikom interesujących doświadczeń sensorycznych i estetycznych. Będzie to też okazja do pobudzenia dziecięcej kreatywności - każdy z warsztatowiczów sam zdecyduje, jak będzie wyglądało jego dzieło - czy będzie to człowiek, zwierzę czy postać z ulubionej kreskówki. Warsztaty zaplanowano 29 stycznia.

Pokaz animacji piaskowej

Weronika Popławska zaprezentuje spektakl w technice animacji piaskowej Świąteczna historia. Animacja piaskowa to technika oscylująca na pograniczu malarstwa, rysunku i filmowej animacji, ponieważ ulotne obrazy na szkle można zachować na trwałe jedynie filmując je na żywo. Obraz powstaje poprzez modelowanie piasku - nadaje mu się różne kształty poprzez dosypywanie, wycieranie, rysowanie. Wysypywanie piasku dwoma rękoma tworzy piaskowe płótno. Sypanie piasku cieniutkim strumieniem pozwala na opracowanie szczegółów obrazu. Opuszkami palców natomiast rysuje się linie i zarys kształtów obrazu. Całymi palcami - dopełnia się kształt obrazu.

Malowanie piaskiem to gra obrazu, dźwięku i światła, magiczny spektakl, w którym miejsca i postaci stworzone są z piasku. Odpowiednio dodana muzyka dodaje blasku pięknej, oryginalnej aranżacji. Dźwięki sprawiają, że oglądający nie jest w stanie oderwać się od rysowanych piaskiem postaci, miejsc. Świat piaskowej krainy przyciąga i nie pozwala długo o sobie zapomnieć. Spektakl można obejrzeć 24 stycznia.

Spektakl familijny Słoń, Ptak i...

Stowarzyszenie Teatr Okno zaprezentuje spektakl familijny Słoń, Ptak i.... To utrzymane w stylistyce cyrkowej kolorowe widowisko, w którym poruszane są ważne tematy, dotyczące odpowiedzialności i mądrej miłości. Przedstawienie zrealizowane w technice cieniowej. Akcji towarzyszy dynamiczna, grana na żywo muzyka.

Stowarzyszenie od lat propaguje teatr cieni. Jego członkowie wyspecjalizowali się w tej technice i popularyzują ją w kraju i poza jego granicami, bo – jak się okazuje – istnieje ogromne zainteresowanie wciąż mało znaną w Polsce sztuką cieniową. Spektakl grany będzie 2 lutego.

W programie ferii w Białostockim Ośrodku Kultury są też pokazy filmów Luis i Obcy (3D), Mali bohaterowie, Poczta Świętego Mikołaja, Kaczki z gęsiej paczki (3D) i Mała Czarownica.

Akcja Zima potrwa od 21 stycznia do 2 lutego. Warsztaty, pokazy i spotkania (początek o godz. 10.00), z wyjątkiem spektaklu Słoń, Ptak i..., który rozpocznie się o godz. 12.00, odbywać się będą w kinie Forum i kawiarni Fama.

Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym imprezy.

Program: Akcja Zima 2019
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl