Aktualności

Wróć

Akcja Zima. Służby i instytucje przygotowały się na zmianę pogody

2018-12-05 14:50:47
Przedstawiciele służb, inspekcji i straży zapewniają, że są przygotowani do szybkiego reagowania na zagrożenia, które pojawiają się wraz z zimą.
pixabay.com
Zima to dodatkowe zadania

W ostatnich latach zimy nie należą do srogich, nie można mieć jednak pewności, że tak będzie i w bieżącym sezonie. A ponieważ przezorny zawsze ubezpieczony, służby, inspekcje i straż pożarna przygotowały się na nadchodzące dni i miesiące. Działania zaplanowano m.in. w ramach akcji Zima.

- Poszczególne instytucje już od wczesnych okresów jesiennych podejmowały różnego rodzaju czynności, aby do tej zimy się jak najlepiej przygotować - podkreśla wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Zaznacza on też, że najważniejszymi kwestiami są zapewnienie ciepła, elektryczności, wody, usuwanie awarii, opieka nad osobami samotnymi, starszymi, bezdomnymi i zapewnienie im miejsca do ogrzania się, a także przejezdność dróg, bezpieczeństwo instalacji grzewczych oraz oczyszczanie dachów i chodników ze śniegu. Wojewoda wskazuje również, że do dyspozycji Podlasian jest całodobowa infolinia Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Funkcjonuje ona pod numerem telefonu 800 444 989.

Strażacy i policjanci przygotowali się

- Komendanci dostali polecenie przejrzenia sprzętu, który ewentualnie mógłby być wykorzystany w okresie zimowym, przygotowania samych samochodów, sprzętu dodatkowego, agregatów prądotwórczych, które mogą być użyte w przypadku awarii sieci energetycznej. Również wydano polecenie skontaktowania się, nawiązania współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego, innymi instytucjami i zakładami - mówi z kolei Piotr Pietraszko, zastępca Komendanta Wojewódzkiego PSP.

Dla strażaków zima to intensywny czas. W trakcie ostatnich dwóch miesięcy w siedmiu pożarach na terenie woj. podlaskiego zginęło dwanaście osób, w tym cztery ofiary pochodziły z Białegostoku i powiatu białostockiego.

- Te statystyki pokazują, że społeczeństwo trzeba edukować, uświadamiać o tych zagrożeniach. Te tragiczne zdarzania niestety w większości są zależne od samych użytkowników, to przede wszystkim brak zabezpieczeń, brak przeglądów rożnego rodzaju instalacji, urządzeń elektrycznych, szczelności urządzeń grzewczych - komentuje Piotr Pietraszko.

Również policja znajduje się w stanie gotowości.

- Najważniejsze jest utrzymanie kanałów informacyjnych. W zasadzie posługujemy się trzema takimi kanałami. Pierwszy to jest numer alarmowy 112, gdzie można zgłaszać wszystkie przypadki zagrożenia zdrowia lub życia ludzkiego. Ale są też takie kanały informacyjne jak Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. I wreszcie trzeci kanał informacyjny, czyli dzielnicowi, którzy na bieżąco cały czas pracują z mieszkańcami. Do policjantów można bezpośrednio się dodzwonić i przekazać chociażby spostrzeżenia dotyczące najbliższej okolicy - wskazuje Tomasz Krupa, rzecznik podlaskiej policji.

Punkt Informacji Drogowej

Natomiast ze względu na to, że zimą na drogach jest niebezpiecznie, w akcję Zima włączyła się także Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego w Białymstoku. Jej pracownicy będą zwracali szczególną uwagę na autobusy oraz samochody ciężarowe. Sprawdzone zostaną m.in. trzeźwość kierowców, stan techniczny pojazdów (w tym to, czy nie zalega na nich śnieg) oraz czas pracy osób, które siedzą za kółkiem. Poza tym warto wiedzieć, że cały czas działa całodobowy punkt informacji drogowej, gdzie można uzyskać informację, jak wygląda stan dróg, ich przejezdność oraz czy w danym miejscu występują utrudnienia.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl