Projekt Pobyt tolerowany to efekt badań nad sytuacją uchodźców w Polsce, spotkań, zajęć i warsztatów dla dzieci z Ośrodka dla Cudzoziemców w Grotnikach koło Łodzi oraz spotkań z rodziną czeczeńskich uchodźców, przebywającą w Polsce na mocy pobytu tolerowanego.
Opowieść akcentuje kwestie najistotniejsze dla uchodźczego bytu - absurd i obłudę systemu, zależności polityczne, ograniczenia prawne, wspomnienia i tęsknotę za rodziną, krajem, normalnością, pełnym człowieczeństwem. Obnaża stan, w którym osobiste doświadczenia wojny korespondują z niepewną przyszłością, pozornym bezpieczeństwem i druzgocącą stagnacją, jaką uciekinierzy z krajów ogarniętych konfliktami zastali w Polsce.
Miejsce gry - prywatne mieszkanie - staje się przestrzenią deziluzji i spotkania, nie tylko z prawdą swoistych świadectw, ale także ze współuczestnikami akcji i samym sobą. W tej wspólnocie rodzą się pytania. Nie na wszystkie znajdują się odpowiedzi. I nie na wszystkie odpowiada się bezrefleksyjnie.
Projekt zostanie zaprezentowany w jednym z białostockich mieszkań w centrum miasta. Akcja towarzyszy Dniom Sztuki Współczesnej. Można wziąć w niej udział 14 i 15 maja o godz. 17.00 i 20.00.
Organizowany od 1985 r. festiwal to jedna z czołowych imprez Białostockiego Ośrodka Kultury oraz najstarsze i największe tego typu wydarzenie w regionie. Bazuje na teatrze, ale wzbogacają go także inne, liczne gatunki: sztuki wizualne, muzyka, spotkania z artystami oraz cykl East Side Street Art. W tym roku Dni Sztuki Współczesnej odbędą się po raz 31. w dniach 18-22 maja.
Patronujemy imprezie.
Program:
31. Dni Sztuki Współczesnej